Z ostatniej chwili

Szkolenie z alkogoglami i dogoterapią

2020-08-27 12:36:17 informacje
img

Członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego przeprowadzili w „Skrawku Nieba” zajęcia edukacyjne z dogoterapii ze specjalnie wyszkolonymi psami, a także z walizką edukacyjną i pięcioma rodzajami alkogogli. Zadanie jest finansowane ze środków budżetu Gminy Miasto Częstochowa - informuje częstochowska Straż Miejska.

W miniony poniedziałek siedzibę Straży Miejskiej, przy której działa Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Skrawek Nieba”, odwiedzili członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego. Na co dzień szkolą i trenują psa służbowego Primę – psa służbowego, ale tym razem podczas wakacyjnych zajęć przeszkolili dzieci i młodzież ze „Skrawka Nieba”.

„Wilcze tropy” to oferta zajęć dla dzieci i młodzieży, podopiecznych świetlicy „Skrawek Nieba”. Zajęcia w ciekawej formule wskazują młodym ludziom alternatywne sposoby zapobiegania ryzykownym zjawiskom (przemoc, substancje psychoaktywne itp.) m.in. poprzez dogoterapię, zajęcia profilaktyczno-rozwojowe z udziałem specjalnie wyszkolonych psów oraz walizki edukacyjnej zawierającej 24 atrapy narkotyków. Było też 5 rodzajów alkogogli imitujących różne dawki alkoholu. Alkogogle symulują stan nietrzeźwości, zaburzając pracę błędnika i otępiając zmysł wzroku. Pokazują, jak trudno jest przejść lub przejechać dany odcinek drogi, mając „we krwi” promile.

Wszyscy chętni mogli podczas zajęć przy przy użyciu alkogogli pokonać specjalny tor sprawnościowy. – Alkogogle są wykorzystane poglądowo lub jako konkurencja sprawnościowa na czas np.: pokonanie toru przeszkód pieszo, slalomem, poprzez poruszanie się do przodu i do tyłu wyznaczonym torem – mówią organizatorzy szkolenia. – Są atrakcją prewencyjną. Realizacja połączona jest z prostym zadaniem, które bez ich użycia jest banalnie proste do wykonania – slalom z piłką, tor przeszkód, przygotowanie do jazdy na rowerze i inne. Kiedy uczestnik założy alkogogle, zadanie nie jest łatwe, ponieważ zmysł widzenia i równowaga zostają zaburzone. Alkogogle powodują niepewność w działaniu, niekonwencjonalne ruchy, pomyłki oraz powolne działanie. Innowacyjność i atrakcyjność spotkania polega również na tym, że podczas zajęć wykorzystujemy umiejętności specjalnie wyszkolonych psów do wyszukiwania substytutów substancji psychoaktywnych oraz walizki edukacyjnej. Program ma modyfikować wiedzę, przekonania i motywy działania w odniesieniu do wartości i celów, którymi kierują się dzieci i młodzież. Zakładanym efektem będzie ograniczenie lub zaniechanie podejmowania zachowań ryzykownych (np. sięganie po napoje alkoholowe) i podtrzymanie zachowań ocenianych jako pozytywne (np. wolontariat, uprawianie sportu itp).

Zadanie, które realizują członkowie Polskiego Związku Miłośników Psa Użytkowego, jest finansowane ze środków budżetu Gminy Miasta Częstochowy.

Fot. Materiały Straży Miejskiej

Page generated in 0.0143 seconds.