Z ostatniej chwili

Szkolne jerzyki

2020-12-14 11:50:04 informacje
img

Na elewacjach trzech podstawówek na Północy pojawiły się budki dla jerzyków. Kolejna tego typu inwestycja możliwa była dzięki realizacji budżetu obywatelskiego - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

10 kolejnych domków dla jerzyków zamontowano na elewacjach szkół podstawowych nr 48, 50 i 54. Specjalne budki mają zapewnić ptakom zastępcze miejsca gniazdowania. Koszt zakupu i montażu to 750 zł.

Jerzyki to ptaki podlegające ścisłej ochronie. Kiedyś gniazdowały w skałach i wysokich drzewach, ale od kiedy człowiek zaczął budować domy, na swoje gniazda zaczęły wybierać również budynki. Aby założyć gniazdo, wykorzystują różne zakamarki – pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami lub płytami betonu, ale najchętniej osiedlają się w wolnych przestrzeniach pod dachami – tzw. stropodachach. Jerzyk zasiedla również większe miasta, gdzie gniazduje przede wszystkich na murowanych, wyższych budynkach. Warto pamiętać, że jerzyki to naturalni sprzymierzeńcy w walce z komarami. Tylko w ciągu doby potrafią zjeść ich nawet 20 tys., a przez ok. 4 miesiące swojego pobytu w Polsce - kilka milionów tych natrętnych i często niebezpiecznych dla człowieka owadów.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.015 seconds.