Z ostatniej chwili

Tablica poświęcona kpt. Arturowi Wiśniewskiemu

2018-11-03 18:06:34 informacje
img

Tablica „Kpt. Artur Wiśniewski - JASNOGÓRSKI BOHATER NARODOWY” zostanie odsłonięta w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze w niedzielę 4 listopada 2018 r. Jej fundatorem jest Region Częstochowski NSZZ „Solidarność”. 
Kpt. Artur Wiśniewski (1890-1920) - legionista I Brygady Legionów Polskich, Żołnierz Niepodległości zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-sowieckiej, odpierając atak bolszewików. Za wykazane męstwo odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. 
4 listopada 1918 r. przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców.
17 sierpnia 1920 r., odpierając atak bolszewików na Nasielsk, poległ na polu chwały. Okazało się, że kiedy zabrakło mu nabojów, podjął walkę na bagnety. Ugodzony śmiertelnie w pierś, oddał życie za Ojczyznę. Pośmiertnie awansowany został do stopnia kapitana. 
Za wykazane męstwo na polu walki odznaczony Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari (nr 3690) oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Posiadał m.in. Odznakę „Za wierną służbę” I Brygady Legionów Polskich, Odznakę 6 Pułku Piechoty Legionów Polskich i Odznakę Honorową „Orlęta”. 
Pracował w Sosnowcu początkowo jako księgowy, następnie dziennikarz. Władał językami: rosyjskim, francuskim i niemieckim. Był żonaty, miał dwóch synów: Zdzisława i Artura. Począwszy od sierpnia 1914 r. zaangażował się w działalność werbunkową ochotników do organizacji wojskowych. W grudniu tego roku został wcielony do Legionów Polskich. Szkołę podchorążych i oficerską ukończył w 6 pp Legionów. Pod koniec 1917 r. przez 4 miesiące pełnił funkcję instruktora w szkole podchorążych. Od 22 kwietnia 1918 r. pełnił służbę w Polskich Siłach Zbrojnych, a od 6 listopada tegoż roku funkcję instruktora na kursie oficerskim w Dęblinie. Był oddelegowywany w sprawach wojskowych do Ostrowia Łomżyńskiego i Brześcia Litewskiego. 
Uczestniczył w wielu ważnych bitwach. Na jego szlaku bojowym występują takie miejscowości jak: Bobin, Jarków, Majdan, Kardin, Kowaliki, Wysokie Litewskie, Różna nad Wieprzem, Kosowo, Sądowa Wisznia, Dołhomościska, Szepietów. Był trzykrotnie ranny, m.in. nad Stochodem. Swój szlak bojowy zakończył bohaterską śmiercią pod Nasielskiem. Zginął w wieku 30 lat. 
W klasztorze, w księdze pamiątkowej, krótko i po żołniersku odnotowane zostało wielkie wydarzenie z 1918 r.: „4 listopada 1918 r. o godz. 9.15 po południu odebrałem Jasną Górę od byłych władz austro-węgierskich”. 
Kpt. Artur Wiśniewski poprzez ten swój wiekopomny czyn wpisał się na listę jasnogórskich bohaterów narodowych. 
*
Odsłonięcie tablicy - w Kaplicy Pamięci Narodu na Jasnej Górze, po zakończeniu mszy św. o godz. 9.30.

Page generated in 0.039 seconds.