Z ostatniej chwili

Tablice SDiP już zamontowane - początek testów systemu

2019-12-05 13:26:12 informacje
img

Częstochowski MZDiT informuje, że finalizowany jest montaż 50 cyfrowych tablic Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej. 

Tablice są sukcesywnie uruchamiane i wprowadzane w tryb testowy, dzięki któremu zostaną zaprogramowane potrzebne dane i wypróbowane wszystkie funkcje urządzeń. W fazie testowej tablice wyświetlają informacje o rozkładzie jazdy autobusów i tramwajów przy najważniejszych przystankach na terenie miasta.

Docelowo po właściwym uruchomieniu systemu oprócz planowanego czasu przyjazdu danego pojazdu komunikacji miejskiej wyświetlany będzie także rzeczywisty czas jego dotarcia na miejsce oraz informacje o utrudnieniach i zagrożeniach, na temat których informacja powinna szybko dotrzeć do mieszkańców. 

Do czasu zintegrowania wszystkich tablic i przeprowadzenia testów (w trakcie ich trwania może dochodzić do chwilowych wyłączeń i drobnych korekt w wyświetlanych informacjach) na urządzeniach widnieć będzie informacja o testach. Te zakończą się w pierwszym kwartale 2020 r. 

System Dynamicznej Informacji Pasażerskiej w Częstochowie będzie dostosowany także do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych. Tej grupie pasażerów dedykowane są przyciski przy każdym ze słupków, na którym zamontowano tablice. Po ich naciśnięciu informacje z tablicy przekazywane są w formie dźwiękowej. Dla częstochowian z największym stopniem niepełnosprawności narządu wzroku będą bezpłatnie wydawane bezprzewodowe piloty do wywoływania komunikatów głosowych (tysiąc sztuk). Opracowywane są procedury, na zasadzie których osoby niepełnosprawne będą mogły wejść w posiadanie takich pilotów. 

Do czasu uruchomienia SDiP w docelowym, dynamicznym trybie wszyscy chętni i uprawnieni pasażerowie będą mogli już korzystać ze wspomnianych pilotów. Wartość inwestycji - Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej wynosi ponad 3,6 mln zł - informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy MZDiT i MPK w Częstochowie.

Page generated in 0.0201 seconds.