Z ostatniej chwili

Tańczą, a wiatr im przygrywa

2020-11-27 15:21:15 informacje
img

Kolejne balansujące rzeźby częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory zawisły nad rewitalizowanym Starym Rynkiem. Docelowo będzie ich czternaście - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Pierwsze umieszczono na specjalnych konstrukcjach 19 listopada. Ich montaż okazał się sporym wyzwaniem z uwagi na wiatr, który tego dnia wyraźnie dawał się we znaki. Nie przeszkodziło to jednak w realizacji pomysłu i tak oto nad rewitalizowanym Starym Rynkiem pojawili się m.in. Charlie Chaplin, Philippe Petit, czy „Sztukmistrzyni” (która ze względów koncepcyjnych musiała zostać chwilowo zdemontowana).

Teraz przyszedł czas na kolejnych bohaterów. W drugim etapie montażu, do „balansującego” grona dołączyło trzech „Szczudlarzy”, „Atleta nad płotkiem”, „Sportowiec nad poprzeczką” oraz „Skaczący do wody”. Łącznie autor instalacji przygotował 20 figur, z których – po ocenie możliwości montażowych – wybierze 14. Kto jeszcze „zatańczy” w podniebnym teatrze? W gronie branych pod uwagę są m.in.: „Dziewczynka na kole”, „Młodzieniec z wiatraczkami”, „Dziewczynka z szarfą”, „Lalkarz”, „Dzwonnik”, „Napinająca linę”, „Grający na cymbałach”, „Złota piłka – sportowiec”, „Atleta nad poprzeczką”, „Próba zeskoku” czy „Akrobata z krzesłem”.

Balansujące rzeźby to jeden z kilku elementów rewitalizacji Starego Rynku w Częstochowie. Po zakończeniu inwestycji na odwiedzających czekać będzie m.in. równie „roztańczona” kolorowa fontanna, szklany pawilon z ekspozycją części starego ratusza, kawiarenka czy amfiteatr.

 

Fot. Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0145 seconds.