Z ostatniej chwili

Teatr przygotowuje premierę i poszukuje materiałów filmowych

2020-06-07 14:09:27 informacje
img

- Podziel się swoimi archiwaliami, bądź częścią spektaklu! - zachęca Teatr im. A. Mickiewicza.
Reżyser spektaklu „Fałsz” - André Hübner-Ochodlo prosi o podzielenie się rodzinnymi archiwaliami. Premiera odbędzie się niebawem w Teatrze Atelier im. Agnieszki Osieckiej w Sopocie i na deskach częstochowskiego Teatru.
– Potrzebujemy do najnowszej realizacji fotografii i krótkich amatorskich filmów, na których uwiecznione będą dwie dziewczynki w wieku 3-9 lat (na pierwszym planie)  bawiące się w śniegu (np. lepiące bałwana, zjeżdżające na sankach czy  nartach) lub zdjęć z wakacji (plaża, ogród, miejska przestrzeń). Zdjęcia i filmy będą integralną częścią spektaklu i będą stanowiły retrospektywne wspomnienia z dzieciństwa dwóch głównych bohaterek, granych przez Teresę Dzielską i Iwonę Chołuj. Materiały powinny być z lat 70., 80. i 90. - mówi reżyser André Hübner-Ochodlo. 
- Materiały prosimy przesłać maksymalnie do 10 czerwca 2020 r. na adres: foto@teatr-mickiewicza.pl - informuje Ewa Oleś, sekretarz literacki Teatru im. A. Mickiewicza. - Zastrzegamy sobie prawo do wyboru. Ostateczną decyzję reżyser spektaklu podejmie 12 czerwca 2020 r., o czym będziecie Państwo poinformowani.
Aby można było obejrzeć nadesłane filmy lub zdjęcia, niezbędne jest wypełnienie przez nadsyłających klauzuli (dokument znajduje się na stronie www.teatr-mickiewicza.pl w zakładce Aktualności)
Sam spektakl - to polska prapremiera sztuki „Fałsz”, której autorem jest Lot Vekemans. Zagrają w niej: Iwona Chołuj, Teresa Dzielska, Maciej Półtorak
Co wydarzyło się w nocy, w czasie powrotu samochodem z rodzinnego przyjęcia? Sis, celebrytka i znana moderatorka telewizyjna wraz z siostrą, Kat, uznaną aktorką dramatyczną, siedzą w policyjnej celi, oskarżone o spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego i ucieczkę z miejsca zdarzenia. Kat, niby pijana, spała na przednim siedzeniu, a Sis, która podobno siedziała za kierownicą, przypomina sobie tylko, że samochód  uderzył w barierę ochronną.  W izolacji celi, gdzie rozmywają się kategorie „prawda” i „fałsz”, siostry są zdane tylko na siebie. Zaczyna się bezpardonowy rozrachunek życia dotykający boleśnie takich egzystencjalnych pojęć jak sumienie, zbrodnia, wina i kara. Gdy nagle pojawia się świadek, wydarzenia tej nocy zdają się wyjaśniać. Pozostaje pytanie: na ile wiarygodny jest ten obcy?
Dramat „Fals” miał swoją prapremierę w 2013 r. w Gandawie, a w 2014 r. otrzymał nagrodę Królewskiej Akademii Języka i Kultury Niderlandzkiej jako najlepszy dramat roku. Tekst w mistrzowski sposób kontynuuje dramaturgię Harolda Pintera i Jean-Paula Sartre’a. Autorka dramatu - Lot Vekemans jest zaliczana do wschodzących gwiazd współczesnej dramaturgii. Zebrała również bardzo pochlebne recenzje za opublikowaną w 2016 r. powieść „Ślubna sukienka z Warszawy”.
Fot.  Piotr Dłubak / materiały teatru

Page generated in 0.0149 seconds.