Z ostatniej chwili

Tomograf komputerowy od WOŚP

2019-07-18 12:47:09 informacje
img

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie otrzymał dar od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - tomograf komputerowy - informuje Biuro Prasowe szpitala. Tomograf komputerowy, który otrzymał Szpital Specjalistyczny to 64-rzędowy, 128-warstwowy aparat firmy Siemens. Wspomniane 64 rzędy ceramicznych detektorów pozwolą zobrazować do 128 warstw. Oznacza to, że dzięki niemu będzie można uzyskiwać zdecydowanie bardziej precyzyjne diagnozy stanu pacjentów, a tym samym przyspieszyć ich leczenie. Rynkowa wartość tomografu to około 3 mln zł. Dar przekazany przez WOŚP posiada urządzenia peryferyjne, takie jak: strzykawka automatyczna, stacje lekarskie czy konsola technika.

- Jedną z zasadniczych cech tego aparatu jest doskonała jakość obrazowania szczegółów anatomicznych. Jestem przekonany, że to urządzenie wesprze procesy medyczne realizowane w naszym Szpitalu i pozwoli na jeszcze dokładniejsze badanie pacjentów. Nowy tomograf jest bardzo bezpieczny. Dzięki niemu badania będą przeprowadzane przy użyciu możliwie najmniejszej dawki promieniowania przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości pozyskanego obrazu – podsumowuje Zbigniew Bajkowski, dyrektor Szpitala. 

Urządzenie przekazane przez WOŚP doskonale sprawdza się w diagnozowaniu chorób neurologicznych, onkologicznych, a także chorób serca. Wspiera proces wykrywania zmian chorobowych, których mniej zaawansowane tomografy nie są w stanie pokazać. Kluczowe jest jeszcze to, że dawka promieniowania rentgenowskiego wytwarzanego przez to urządzenie jest znacznie mniejsza w stosunku do tomografów mniej zaawansowanych technologicznie.

Urządzenie, które pozyskał Szpital w Częstochowie, pozwoli skrócić czas trwania badań. Wyposażone jest m.in. w automatyczną strzykawkę stosowaną do dożylnego podawania środków kontrastowych. To z kolei pozwoli zaprogramować szybkość oraz dawki środka kontrastowego, co dodatkowo podnosi jakość wykonywanych badań, a przez to zwiększa się bezpieczeństwo i dokładność pomiarów. 

Wniosek do WOŚP został napisany i był nadzorowany od strony merytorycznej przez Barbarę Halkiewicz, kierownik Ośrodka Szkoleń i Promocji, która reprezentuje Szpital w zakresie prowadzenia rozmów z WOŚP i firmą Siemens. - Przekazanie tomografu ma dla naszego Szpitala bardzo istotne znaczenie. Jest to co prawda trzeci tomograf komputerowy na wyposażeniu Szpitala, ale pierwszy tak nowoczesny. Jest bardzo bezpieczny i szybki, dlatego z pewnością poprawi się jakość pomocy udzielanej pacjentom – podsumowuje Barbara Halkiewicz.

Orkiestra grała w tym roku dla Szpitali Pediatrycznych. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. NMP nie jest co prawda jednostką o tym profilu, ale ma w swoich strukturach dwa oddziały pediatryczne, Oddział Intensywnej Opieki Medycznej dla Dzieci, Oddział Patologii Noworodka, Neonatologii, Traumatologii i Chirurgii dziecięcej, a także Szpitalny Oddział Ratunkowy Pediatryczny. Rocznie leczy się w tej placówce ok. 7,5 tys. dzieci na wszystkich oddziałach pediatrycznych. Wykonywane jest ok. 1,5 tys. tomografii u dzieci i około 25 tys. badań tomograficznych dla dorosłych.

Aparat zostanie zamontowany w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego (ul. Bialska 104/118). Obecnie trwa adaptacja pomieszczeń i dostosowanie wszystkich parametrów technicznych dla nowego aparatu. Wszystkie prace potrwają około 5 miesięcy.

 

Page generated in 0.0343 seconds.