Z ostatniej chwili

Trzecia edycja projektu „Niania”

2019-09-23 09:49:00 informacje
img

„Niania” to potoczna nazwa projektu „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci”, której III edycję realizuje z pomocą środków unijnych Miasto Częstochowa. Dzięki kolejnym edycjom na rynek pracy wróciło lub właśnie wraca w sumie ponad 100 osób, a w Żłobku Miejskim powstają dodatkowe miejsca. Koszt trzech edycji to w sumie 5,2 mln zł, z czego 4,5 mln stanowi europejskie dofinansowanie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W ramach realizacji III edycji projektu podpisywane są właśnie porozumienia z rodzicami, których dzieci korzystać będą z opieki niań. Będzie ich 30, powstaną też kolejne nowe miejsca w Żłobku Miejskim. W piątek w Urzędzie Miasta część rodziców podpisała i odebrała umowy w czasie spotkania z udziałem prezydenta Częstochowy.

- Projekt przynosi korzyści dzieciom, rodzicom, rodzinom, zatrudnionym opiekunkom lub opiekunom, ale także pracodawcom, którzy często czekają na powrót młodych rodziców do pracy – mówi prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. – To realne wsparcie, które pomaga w decyzji o powrocie do pracy lub podjęciu pracy po macierzyńskiej przerwie.

Trzecia już odsłona przedsięwzięcia obejmuje dwa komponenty. Pierwszy to utworzenie w Żłobku Miejskim „Reksio” dwóch oddziałów dla łącznie 13 maluchów. Zadanie to wymaga dostosowania pomieszczeń placówki i ich doposażenia. W żłobku będą prowadzone specjalistyczne zajęcia logopedyczne, a także z języka angielskiego i rytmiki (2 razy w tyg. po 30 minut). Drugi komponent to zapewnienie dzieciom opieki – z jednej strony w żłobku (dla 13 dzieci), a z drugiej – usług opiekuńczych dla 30 dzieci. Opieka nad dzieckiem w ramach projektu trwa maksymalnie 12 miesięcy, a miesięczny limit dofinansowania do zatrudnienia jednej niani to w tej edycji projektu 3250 zł brutto. Tak jak poprzednio, miasto daje rodzicom możliwość wyboru opiekunek według własnego uznania, ale służy też bazą niań, z której można skorzystać.

Obecny projekt trwa od maja 2019 r. do listopada 2020 r.. Całkowita jego wartość to ponad 2 mln 200 tys. zł. Zdobyte przez miasto europejskie dofinansowanie – po decyzji unijnych instytucji zarządzających – wynosi 1 mln 900 tys. zł.

Równolegle z III edycją projektu trwają prace przy przebudowie budynku Żłobka Miejskiego przy al. Armii Krajowej 66a. Inwestycja ta – niezależnie od projektu unijnego - ma na celu m.in. dostosowanie placówki do obecnych standardów przeciwpożarowych. Zakres robót obejmuje m.in. wymianę podłóg i posadzek, zamontowanie ścianek działowych i sufitów podwieszanych, montaż klap dymowych na klatkach schodowych oraz wymianę kabiny windy towarowej. Wykonywane są też m.in. instalacje elektryczne, teletechniczne, sanitarne i gazowe (wraz z kotłownią). Te prace miały zakończyć się dopiero w końcu sierpnia przyszłego roku, ale wykonawca chce sfinalizować je dużo wcześniej. Deklaruje koniec listopada obecnego roku (na przełomie roku mogłyby wówczas wrócić tam dzieci, obecnie korzystające z filii przy ul. Sportowej).

*

Informacja o wcześniejszych edycjach projektu „Aktywni rodzice - szczęśliwe dzieci”

Pierwsze dwie edycje projektu także umożliwiła dotacja unijna, przyznana dzięki staraniom Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Urzędu Miasta. Wartość I edycji wyniosła ponad 1,6 mln zł, z czego dofinansowanie sięgnęło 1,4 mln zł, II - 1,4 mln zł (1,2 mln zł dofinansowania).

Realizacja pierwszych dwóch edycji projektu „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci” wiązała się z zatrudnieniem łącznie 40 niań (po 20 na każdą edycję), opiekujących się dziećmi w domach w czasie nieobecności rodziców. Refundacja kosztów zatrudnienia niań była przeznaczona dla rodziców powracających do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym

Koszty zatrudnienia niań pokrywało dofinansowanie (w I edycji – 100%. wynagrodzenia, w II edycji – 85% wynagrodzenia, przy maksymalnych kosztach 4 tys. zł brutto). Dofinansowanie można było uzyskać na okres 12 miesięcy.

W ramach drugiej edycji w filii Żłobka Miejskiego przy ul. Sportowej 34a powstał nowy oddział, przeznaczony dla 10-osobowej grupy dzieci do 1. roku życia. Pomieszczenia na I  piętrze zostały przebudowane i dostosowane do potrzeb najmłodszych. Pojawiła się nowa stolarka, instalacje elektryczne i sanitarne. Całość została wyposażona w łóżeczka, zabawki i inny sprzęt niezbędny do opieki nad maluchami.

W ramach I edycji również uruchomiono nową grupę dla 10 dzieci do pierwszego roku życia w Żłobku Miejskim przy al. Armii Krajowej. Wcześniej wyremontowano pomieszczenie i wyposażono go w odpowiedni sprzęt. Dzięki dofinansowaniu unijnemu rodzice, którzy zdecydowali się na zapisanie dziecka do jednej z dwóch nowych grup, przez rok nie ponosili kosztów za jego pobyt w żłobku.

Dzięki realizacji obu edycji programu, liczba miejsc w Żłobku Miejskim zwiększyła się do 170, a zatrudnienie zatrudnienie do 40 etatów, w tym 25 osób do opieki nad dziećmi. W ramach  III edycji Żłobek wzbogaci się o dalszych 13 miejsc.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0312 seconds.