Z ostatniej chwili

Trzy wernisaże na początek lutego w MGS

2019-01-29 20:30:00 informacje
img

Witold Śliwiński pokaże swoje niezwykłe szkła artystyczne w związkach z innymi tworzywami. Mariusz Stanowski zaprezentuje dwa cykle malarskie, a Paulina Taranek – wchodzące w sferę abstrakcji metropolitalne pejzaże. Miejska Galeria Sztuki (III Aleja 64) zaprasza na wernisaże w piątek 1 lutego o godz. 18.00. 
* Witold Śliwiński (ur. 1963 roku w Krośnie) - absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym na kierunku „formy użytkowe” oraz Studium Fotograficznego w Krośnie, zajmował się grafiką i rysunkiem, aranżacjami ekspozycji targowych; projektował i wykonywał także wyroby ze skóry – artystyczne i użytkowe. Laureatem wielu konkursów, a jego prace były wystawiane m.in. we Frankfurcie, Nowym Jorku, Las Vegas, Brukseli, Lipsku. Szkło jest jego głównym tworzywem od 1996 r. O swojej substancji twórczej mówi: „Z jednej strony wymagająca, żądna skupionej uwagi i rozległej wiedzy. Z drugiej wyrazista, a zarazem chętna do zmian. (…) Łącząc ją z nowymi elementami, uzyskuję, niejednokrotnie nieprzewidywalny, zaskakujący rezultat. (…) Bo szkło, niezależnie od sposobu produkcji i obróbki, zawsze pozostanie materiałem na swój sposób magicznym”.
* Mariusz Stanowski ukończył studia na Politechnice Warszawskiej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Wzornictwa). Tam też pracował jako projektant i pracownik dydaktyczny, równolegle studiując malarstwo w pracowni prof. Tadeusza Dominika. Od 1984 zajmuje się głównie malarstwem i teorią sztuki. Miał wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych; niedawno współtworzył także wystawę „Wolność sztuki. Niepodległość artysty” w Muzeum Częstochowskim. Jego malarstwo programowo składa się z cyklów obrazów. Tym razem artysta pokaże dwie takie serie – „Portrety” i „Grupy ludzi”. Obrazy te powstawały na przestrzeni 30 lat – ostatnie w tym roku.
* Paulina Taranek - absolwentka Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki krakowskiej ASP. Zajmuje się także malarstwem i rysunkiem. Zrealizowała 5 wystaw indywidualnych – w Częstochowie, Warszawie i Krakowie; wzięła też udział w kilku wystawach zbiorowych. Jest m.in. laureatką wyróżnienia amerykańskiego „Artist Portfolio Magazine”. Tematem jej wystawy „Big City Light” są cityscapes –  pejzaże miejskie, balansujące na granicy abstrakcji, przedstawione w sposób wrażeniowy, oddziałujący światłem, kolorami, fakturą i formą, które w ogólnym odbiorze tworzą spójną całość.
Wszystkie wystawy będzie można oglądać do 10 marca.
Tekst ilustruje obraz Mariusza Stanowskiego

Page generated in 0.032 seconds.