Z ostatniej chwili

Twisty 2.0 w komplecie

2020-09-30 14:51:50 informacje
img

Wszystkie z 10 zamówionych przez częstochowskie MPK Twistów 2 są już w mieście. Zostały zaprezentowane podczas konferencji prasowej na terenie zajezdni tramwajowej - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Pierwszy dotarł do Częstochowy w maju tego roku. W lipcu pojawiły się trzy kolejne. Do końca września Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne odebrało od producenta komplet zamówionych 10 Twistów 2.0. Nowe tramwaje wkrótce rozpoczną regularne kursy po południowej części miasta. W przyszłym roku, po zakończeniu trwającej przebudowy infrastruktury, będą obsługiwały wszystkie linie.

– W ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie chcemy - poprzez takie historyczne inwestycje - zachęcić mieszkanki i mieszkańców do powszechniejszego korzystania z komunikacji miejskiej. Dzisiaj robimy ku temu kolejny krok. Dziękuję wszystkim stronom tego zamówienia za dobrą współpracę, która mimo trudnego czasu, jaki mamy w tym roku, zakończyła się pomyślnie. Mam nadzieję, że Częstochowa zakocha się w nowych Twistach od pierwszego przejazdu, tak jak miało to miejsce z ich poprzednikami – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Wyprodukowany przez bydgoską Pesę Twist 2.0. to model przeznaczony specjalnie dla Częstochowy. W pełni niskopodłogowy tramwaj łączy wypracowywane przez lata rozwiązania służące zwiększeniu komfortu, bezpieczeństwa ekologii i ekonomii.

- Techniczne zalety tego modelu można by długo wymieniać: płaska podłoga, skrętne wózki, diagnostyka online, klimatyzacja czy system odzyskiwania energii. Ten tramwaj to także unikatowy design, który doceniają eksperci. Twist 2 dla Częstochowy został właśnie nominowany do nagrody Dobry Wzór 2020, przyznawanej przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego - informuje Jacek Rudewicz, członek zarządu, dyrektor ds. produkcji Pesa Bydgoszcz.

Tegoroczna dostawa 10 nowych składów tramwajowych realizowana jest w ramach programu „Lepsza Komunikacja w Częstochowie". W połączeniu z siedmioma Twistami, które jeżdżą już od kilku lat po mieście, nowoczesne tramwaje będą stanowiły większość składów obsługujących linie tramwajowe w Częstochowie.

- Dzięki nim oraz przebudowie linii powinniśmy już niedługo poruszać się tramwajem po Częstochowie zdecydowanie bardziej komfortowo, szybciej i bezpieczniej – dodaje zastępca prezesa MPK w Częstochowie Robert Madej.

Produkcja i dostawa nowych tramwajów dla Częstochowy (koszt ok. 90 mln zł brutto) to jeden z dwóch elementów największego w historii MPK projektu tramwajowego. Drugą częścią przedsięwzięcia jest budowa nowej linii w starym śladzie pomiędzy Rakowem a Północą (koszt ok. 114 mln zł). Łączny koszt obu inwestycji to 204 mln zł ze 144 milionami unijnego dofinansowania.

W konferencji prasowej 29 września, podczas której zaprezentowano nowe składy, udział wzięli m.in.: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący częstochowskiej Rady Miasta Łukasz Kot, zarząd MPK oraz przedstawiciele zarządu producenta, firmy PESA.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0154 seconds.