Z ostatniej chwili

Tworzą za granicą

2019-05-30 14:08:26 informacje
img

Prace Artura Majki i Piotra Strelnika, artystów od lat tworzących za granicą, będą pokazywane w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64). Wystawę zatytułowano „Wygnani z Raju”. Wernisaż dziś, w czwartek 30 maja o godz. 18.00.

Artur Majka urodził się w 1967 r. w Tarnowie, od 1992 r. mieszka i pracuje w Paryżu. Ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej oraz paryską École Nationale Supérieure des Beaux-Arts. W swojej twórczości sięga po malarstwo akrylowe, fotografię, sitodruk. Zajmuje się także grafiką i plakatem. Nierzadko stosuje różne techniki i style w obrębie jednego dzieła, co pozwala mu uzyskać oryginalne efekty. Przy tym wszystkim podstawą kompozycji jego dzieł, balansujących często na granicy figuracji i abstrakcji, jest kreska – punkt wyjścia, ale i nieodłączna część efektu końcowego.

Piotr Strelnik urodził się w 1956 r. w Lublinie. Ukończył tamtejsze liceum plastyczne, a później Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie specjalizował się w rysunku i grafice. W 1983 r. zamieszkał w Paryżu i zwrócił się w stronę malarstwa. Inspiruje się zarówno polskimi korzeniami, jak i historią sztuki – widać to zwłaszcza we wczesnych pracach, w których mieszają się wpływy fowizmu, neoimpresjonizmu oraz Cezanne'a, Van Gogha, Łarionowa czy Chaima Soutine'a. Artysta eksperymentuje z materiałami – choćby z… kartonem. W pracach najnowszych, dalekich od figuratywności, rozpoznawalne motywy znikają, a malarz dezintegruje formę na rzecz gestu malarskiego. Wszystkie jego dzieła cechują się jednak prostotą, a zarazem harmonią kompozycji.

Jak informują organizatorzy wystawy, prace twórców będzie można oglądać do 30 czerwca.

Tekst ilustrują prace Artura Majki i Piotra Strelnika

 

Page generated in 0.0287 seconds.