Z ostatniej chwili

Tylko do 30 listopada można składać wnioski o zwolnienie ze składek

2020-11-30 13:10:30 informacje
img

Jeszcze tylko dzisiaj, 30 listopada przedsiębiorcy z branż turystycznej, wystawienniczej i estradowej mogą złożyć wniosek o zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do tej pory w województwie śląskim ZUS umorzył składki za te miesiące na kwotę blisko 5,4 mln zł. W całym kraju kwota umorzonych składek przekroczyła 50,5 mln zł.

- Do końca listopada można starać się o zwolnienie z opłacania składek ZUS na podstawie tarczy branżowej. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji oraz wystaw. Do tej pory w województwie śląskim wpłynęło ponad 3 tysiące wniosków - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego. 

Podstawowym warunkiem ubiegania się o zwolnienie jest prowadzenie przed 30 czerwca 2020 r. przeważającej działalności na podstawie kodów PKD, które obejmuje tarcza. Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z przeważającej działalności uzyskany w pierwszym miesiącu, którego dotyczy wniosek o zwolnienie ze składek, w stosunku do tego samego miesiąca w 2019 r.  Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba było również do 2 listopada (ze względu na to, że ostatni dzień października przypadał na dzień wolny od pracy) przekazać do ZUS-u deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne za miesiące wskazane we wniosku.  Nie dotyczy to przedsiębiorców zwolnionych z ich składania - wyjaśnia rzeczniczka.

Wniosek o zwolnienie z opłacania składek można złożyć najpóźniej 30 listopada 2020 r. Trzeba to zrobić wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Page generated in 0.015 seconds.