Z ostatniej chwili

Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie

2019-11-12 12:13:54 informacje
img

Mjr Paweł Kowalczyk, Wojciech Kołsut i mjr Tomasz Pokojski zostali w tym roku laureatami wyróżnienia Miasta Częstochowy „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Wyróżnienia wręczono w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w niedzielę 10 listopada, w czasie uroczystości  w Filharmonii Częstochowskiej. Uroczystość była połączona z koncertem „Białe róże – czerwone maki” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej pod dyrekcją Adama Klocka z towarzyszeniem Chóru „Collegium Cantorum”.

Mottem honorowego wyróżnienia „Tym co służą Miastu i Ojczyźnie” przyznawanego za kultywowanie tradycji i wartości patriotycznych stały się słowa Jana Kochanowskiego „...A jeśli komu droga otwarta do nieba, tym co służą Ojczyźnie”.

Statuetki - wg projektu częstochowskiego artysty Jerzego Kędziory - wręczał prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Oto sylwetki laureatów wyróżnienia „Tym, co służą Miastu i Ojczyźnie 2019”:

mjr Paweł Kowalczykszef wydziału, zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Częstochowie.

Absolwent Wojskowego Liceum Ogólnokształcącego w Częstochowie oraz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. W latach 1999-2012 służył w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej oraz w 43 Wojskowym Oddziale Gospodarczym w Świętoszowie. Znalazł się w składzie VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Islamskiej Republice Afganistanu.

Od 2012 r. służy w WKU w Częstochowie, obecnie na stanowisku szefa wydziału – zastępcy wojskowego komendanta uzupełnień. Angażuje się w przygotowanie uroczystości patriotycznych związanych z ważnymi wydarzeniami historycznymi, m.in. z kolejnymi rocznicami wyzwolenia Częstochowy spod okupacji niemieckiej; rocznicami wybuchu III Powstania Śląskiego, wybuchu i zakończenia II wojny światowej. We współpracy z Wydziałem Kultury, Promocji i Sportu opracowuje scenariusze uroczystości, w których organizację włącza się także w roli prowadzącego.

WKU w Częstochowie podejmuje działania, których celem jest popularyzacja wiedzy na temat Sił Zbrojnych RP oraz promowanie wartości patriotycznych, a mjr Kowalczyk jest koordynatorem tych działań.

Wojciech Kołsut  - ukończył malarstwo w Instytucie Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Uprawia malarstwo, rysunek i małe formy rzeźbiarskie. Swoje prace plastyczne prezentował na wielu wystawach w kraju i za granicą. Z fascynacji twórczością Tadeusza Kantora stworzył  w 1991 r. Teatr Wojtka Kołsuta, ma on na swym koncie kilkanaście premier oraz udział w ważnych offowych festiwalach teatralnych. Teatr Wojtka Kołsuta ma w swym dorobku spektakle tematycznie związane z historią: nawiązujące do tragicznych wydarzeń tzw. Krwawego Poniedziałku w Częstochowie, kolejnych rocznic zbrodni katyńskiej, agresji sowieckiej na Polskę, czy do wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Tworzy również spektakle inspirowane twórczością plastyczną. W podejmowane przez artystę przedsięwzięcia teatralne, czy happeningowe angażowana jest częstochowska młodzież (m.in. z II LO im. R. Traugutta i Zespołu Szkół Technicznych). Dziedziną sztuki bliską Wojciechowi Kołsutowi jest także film, wiele z jego dzieł zostało docenionych przez jurorów i publiczność konkursu „Częstochowa w kadrze”. W 2017 r. Wojciech Kołsut za całokształt swej działalności twórczej otrzymał Nagrodę Miasta Częstochowy.

mjr Tomasz Pokojski szef sekcji, rzecznik prasowy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. W 1999 roku ukończył studia wojskowe w Wyższej Szkole Oficerskiej w Toruniu i rozpoczął zawodową służbę wojskową. Służył w 6 Brygadzie Powietrzno-Desantowej w Gliwicach; w latach 2006-2007 zaangażowany do składu sił EUFOR, wykonywał zadania w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie. W 2010 r. rozpoczął służbę w 1 pułku specjalnym komandosów w Lublińcu, od 2011 r. funkcjonującym jako Jednostka Wojskowa Komandosów. Za służbę wojskową był wielokrotnie wyróżniamy i odznaczany. Major Pokojski jest zaangażowany w oprawę i prowadzenie uroczystości miejskich i państwowych w Częstochowie.

Ponadto podczas uroczystości Srebrną Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego wyróżniono Jolantę Chłondzyńską. Nagrody Specjalne Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego otrzymali Miron Pietras i Jan Mroczek; a odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”  - dr Juliusz Sętowski.

Fot. Zbiegniew Burda / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0212 seconds.