Z ostatniej chwili

USC – informacja dotycząca obecnej obsługi

2020-10-13 12:47:07 informacje
img

Biuro Prasowe Urzędu Miasta przypomina obecnie obowiązujące zasady obsługi w Urzędzie Stanu Cywilnego. Żółta strefa to konieczność zmniejszenia limitu uczestników uroczystości ślubu cywilnego do 12 osób. Trzeba też pamiętać o trwającym remoncie parkingu USC.

Nasilenie się pandemii wirusa SARS-CoV-2 spowodowało ograniczenia w bezpośredniej obsłudze interesantów przez częstochowski Urząd Stanu Cywilnego, niemniej jednak wszystkie usługi dla mieszkańców są nadal świadczone.

Sprawy rejestracji zgonów są załatwiane na bieżąco, bez konieczności umawiania się telefonicznego. Interesanci powinni się skierować w tych sprawach do wejścia od strony ul. Focha. Przy niekorzystnej pogodzie, tak jak dziś, uruchamiane będą dodatkowe stanowiska, by maksymalnie skrócić czas obsługi i zminimalizować konieczność oczekiwania na zewnątrz urzędu.  Jeśli to możliwe, klienci zgłaszający zgony otrzymują równocześnie dodatkowe dokumenty potrzebne im do załatwiania w ZUS lub KRUS zasiłku pogrzebowego.

Rejestracja urodzeń także odbywa się niezwłocznie po wpłynięciu ze szpitali kart urodzeń dzieci (proces odbywa się automatycznie, a rodzice dostają pocztą odpis aktu urodzenia oraz zaświadczenia o zameldowaniu i nadaniu numeru PESEL). Rodzice muszą się pojawić w Urzędzie, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym, tylko wówczas, gdy dziecko nie pochodzi z małżeństwa i powstaje konieczność przeprowadzenia procedury uznania ojcostwa dziecka przed kierownikiem USC. 

Referat ds. rejestracji małżeństw USC przyjmuje pary chętne do zawarcia małżeństwa po telefonicznym umówieniu, a śluby cywilne cały czas się odbywają, jednak od teraz – do odwołania - limit uczestników będzie wynosił 12 osób. Wynika to z konieczności zachowania dystansu społecznego i norm określonych w rozporządzeniu regulującym zasady bezpieczeństwa w żółtych strefach. Rezerwacji terminów ślubów cywilnych można dokonywać z maksymalnie półrocznych wyprzedzeniem, poprzez platformę e.czestochowa.pl, zakładka: System umawiania wizyt. Dokonanie rezerwacji musi być poprzedzone rejestracją w systemie.

Najbardziej popularną usługą USC jest wydawanie odpisów aktów i również w tym zakresie każdy może załatwić swoją sprawę. Dostępnych jest kilka możliwości, m.in. złożenie wniosku w punkcie kancelaryjnym przy ul. Waszyngtona 5 (dawny BGŻ), wysłanie wniosku pocztą lub przez ePUAP. Zanim jednak wybierzemy, którąś z powyższych form, warto zadzwonić pod numer 34 3707 589, aby uzyskać szczegółowe informacje, w tym o możliwych opłatach.

Informacja oraz ewentualne umówienie wizyty:

•    w sprawach wydawania odpisów, sprostowań i uzupełnień oraz powrotu do nazwiska po rozwodzie – 34 370 75 89

•    w sprawach rejestracji urodzeń – 34 370 74 81

•    w sprawach rejestracji małżeństw – 34 370 74 83

•    w sprawach rejestracji zgonów – 34 370 74 89

•    w sprawach zmiany imienia lub nazwiska – 34 370 74 99

•    w sprawach wydawania zaświadczeń o stanie cywilnym - 34 370 74 83

•    w sprawach uznania rozwodów zagranicznych – 34 370 74 95

Są przejściowe utrudnienia z parkowaniem na wewnętrznym parkingu USC podczas odbywających się ceremonii ślubnych, rozpoczął się bowiem kompleksowy remont tego parkingu, w związku z czym będzie on przez kilka tygodni niedostępny dla par ślubnych i ich gości. Można korzystać z parkingu przy ul. Focha (wjazd przy trafostacji u zbiegu ul. Focha i Śląskiej) oraz pozostałych miejskich parkingów w otoczeniu Pałacu Ślubów.

 

 

Page generated in 0.0198 seconds.