Z ostatniej chwili

Umorzenie śledztwa w sprawie dzieciobójstwa

2018-03-28 12:02:38 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci noworodka, którego zwłoki ujawniono w przenośnej toalecie w Kłobucku - informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
W toku śledztwa ustalono, że nocy z 30 na 31 lipca 2017 r. do szpitala w Radomsku zgłosiła się 21-letnia kobieta, uskarżająca się na dolegliwości o charakterze ginekologicznym. Po przeprowadzonym badaniu lekarz stwierdził, że w ciągu ostatnich kilku godzin kobieta urodziła dziecko. W rozmowie z lekarzem pacjentka i jej parter zaprzeczyli jednak, że kobieta była w ciąży.
Na skutek podjętych działań śledczych stwierdzono, że 30 lipca 2017 r. kobieta w towarzystwie partnera przebywała w okolicach zalewu Zakrzew w Kłobucku. Podczas penetracji terenu zalewu policjanci ujawnili w przenośnej toalecie zwłoki noworodka.
Na podstawie zarządzonej przez prokuratora sekcji zwłok oraz badań histopatologicznych ustalono, że dziecko urodziło się martwe. Biegli z zakresu medycyny sądowej nie byli w stanie jednoznacznie określić przyczyny obumarcia płodu. Według nich nieświadome urodzenie przez kobietę martwego płodu do toalety jest prawdopodobne, choć rzadko spotykane w praktyce położniczej.
Przesłuchani w charakterze świadków rodzice kobiety zeznali, że nie wiedzieli, iż ich córka jest w ciąży.
Uwzględniając opisane ustalenia uznano, że śmierć noworodka nastąpiła z przyczyny chorobowej, a nie działania matki lub innych osób. W związku z tym śledztwo zostało umorzone wobec niestwierdzenia znamion przestępstwa dzieciobójstwa.
Postanowienie o umorzeniu śledztwa jest nieprawomocne.

Page generated in 0.0725 seconds.