Z ostatniej chwili

Umorzenie śledztwa w sprawie upadku ze słupa energetycznego

2021-09-20 13:27:29 informacje
img

Prokuratura Rejonowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie śmierci chłopca, do której doszło w czerwcu 2021 r., w wyniku upadku ze słupa energetycznego w miejscowości Rybna - informuje rzecznik prasowy, prokurator Tomasz Ozimek

W toku postępowania ustalono, że 5 czerwca 17-latek uczestniczył w imprezie zorganizowanej z okazji 18. urodzin znajomego, która odbywała się w Rybnej koło Częstochowy. Około godz. 22.00 opuścił salę i w towarzystwie kolegi udał się na spacer. Z zeznań przesłuchanych w śledztwie świadków wynika, że w pewnym momencie wspiął się na słup energetyczny linii średniego napięcia. Po wspięciu się na wysokość kilkunastu metrów, chwycił ręką przewód energetyczny i spadł na podłoże.      

Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe przetransportowało pokrzywdzonego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie, gdzie zmarł następnego dnia. 

Na podstawie sekcji zwłok ustalono, że przyczyną zgonu pokrzywdzonego był uraz wielonarządowy, powstały na skutek upadku z wysokości. W wyniku badań toksykologicznych stwierdzono natomiast, że w chwili zdarzenia chłopiec znajdował się w stanie nietrzeźwości.  

Z zebranych dowodów wynika ponadto, że pomiędzy 17-latkiem a pozostałymi uczestnikami przyjęcia nie doszło przed zdarzeniem do jakichkolwiek nieporozumień. Nie stwierdzono także, aby ktokolwiek nakłaniał pokrzywdzonego do wspinania się na słup energetyczny. 

Uwzględniając wskazane okoliczności, uznano, że przyczyną śmierci pokrzywdzonego był nieszczęśliwy wypadek, zaistniały na skutek jego zachowania, a nie działanie lub zaniechanie osób trzecich. W związku z tym prokurator umorzył śledztwo wobec braku znamion przestępstwa. 

Postanowienie prokuratora o umorzeniu postępowania jest prawomocne, gdyż osoby najbliższe pokrzywdzonego nie złożyły zażalenia do sądu.

Page generated in 0.0152 seconds.