Z ostatniej chwili

Umorzenie śledztwa w sprawie wypadku lotniczego

2018-02-06 12:28:57 informacje
img

Prokuratura Okręgowa w Częstochowie umorzyła śledztwo w sprawie naruszenia zasad bezpieczeństwa w ruchu powietrznym, skutkującego zderzeniem z ziemią samolotu EXTRA 330, w wyniku czego śmierć poniosły 2 osoby - informuje prokurator Piotr Wróblewski z Zespołu Prasowego Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.
W toku postępowania ustalono, że 22 listopada 2016 r. na lotnisku Aeroklubu Częstochowskiego w Rudnikach Sebastian K. wykonywał loty samolotem akrobacyjnym EXTRA 330. Około godz. 14.45, w trakcie trzeciego lotu, silnik samolotu przestał działać i samolot spadł na ziemię. W wyniku zderzenia z ziemią, na skutek wielonarządowych obrażeń, śmierć ponieśli pilot i pasażer Paweł M.
Po analizie zgromadzonego materiału dowodowego stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku lotniczego było zatankowanie do zbiorników statku powietrznego niewystarczającej ilości paliwa. Na skutek tego zaniedbania doszło do całkowitego zużycia paliwa i zatrzymania silnika w trakcie lotu. To z kolei spowodowało niekontrolowany upadek samolotu na ziemię.
W śledztwie wykluczono uchybienia w zakresie serwisowania statku powietrznego oraz awarię podzespołów.
Zgodnie z przepisami Prawa lotniczego, dowódca samolotu obowiązany jest zapewnić bezpieczeństwo statku powietrznego i znajdujących się na jego pokładzie osób. Za bezpieczeństwo lotu odpowiadał więc Sebastian K. i to jego błędne działania doprowadziły do tragicznego w skutkach wypadku lotniczego.
W uwagi na fakt, że Sebastian K. poniósł śmierć w wyniku zdarzenia, prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa.
Postanowienie jest prawomocne, gdyż uprawnione podmioty (osoby najbliższe zmarłych i ubezpieczyciel) nie złożyły zażalenia do Sądu Rejonowego w Częstochowie.

Page generated in 0.0411 seconds.