Z ostatniej chwili

Upamiętnienie pułku i Politechniki

2018-11-22 10:55:47 informacje
img

Na budynku rektoratu Politechniki Częstochowskiej odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą 27 pułkowi piechoty, który stacjonował w tym miejscu w okresie międzywojennym. Uroczystość odbyła się w związku z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 70. rocznicy istnienia uczelni - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Podczas uroczystości kwiaty pod tablicą złożyli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, rektor Politechniki Częstochowskiej Norbert Sczygiol oraz prezes Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Częstochowie ppłk Jan Trzciński. Następnie zebrani przeszli do wnętrza budynku przy ul. Dąbrowskiego 69, gdzie z okazji jubileuszu otwarto dwie wystawy (poświęcone 100. rocznicy powstania 27 pułku piechoty oraz 70-leciu istnienia Politechniki).
- To ważna inicjatywa służąca powiązaniu w jednym miejscu i czasie dwóch ważnych dla Częstochowy jubileuszy. Wspominamy dziś historię pułku, ale skupiamy się też na historii uczelni, bez której trudno sobie obecnie wyobrazić Częstochowę. Uroczystość to święto Politechniki i możliwość pokazania jej osiągnięć na przestrzeni minionych 70 lat i obecnie – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.
Po uroczystościach w budynku Politechniki zebrani przenieśli się do klubu Politechnik, gdzie wręczono promocje doktorskie i habilitacyjne, a także okolicznościowe medale i dyplomy.
Historia Politechniki Częstochowskiej – z racji lokalizacji budynku jej rektoratu – splata się z tradycją i historią 27 pułku piechoty. Przy ul. Dąbrowskiego w okresie międzywojennym mieściły się koszary pułku, zwane 
„Koszarami Zawady” od nazwiska Karola Zawady, który je wybudował na samym początku XX w. (jeszcze dla armii carskiej) przy dawnej ul. Szkolnej (dzisiejszej Dąbrowskiego). Nieopodal – za obecną przychodnią przy ul. Dekabrystów – był wolno stojący blok dla kadry oficerskiej. Po wybudowaniu długich na kilkaset metrów koszar, o całych polach na północ od śródmieścia Częstochowy zaczęto mówić – „Zawady”. Tak nazywano dzisiejsze Tysiąclecie. 27 pułk piechoty był oddziałem Wojska Polskiego II RP. W kampanii wrześniowej 1939 r. walczył w składzie 7 Dywizji Piechoty.

Page generated in 0.0311 seconds.