Z ostatniej chwili

Urodziny Aeroklubu

2020-11-10 15:32:17 informacje
img

Aeroklub Częstochowski obchodzi 75-lecie istnienia. To okazja, by podsumować jego działalność i przypomnieć postacie, które tworzyły jego sukces - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Początki lokalnego Aeroklubu sięgają 1945 r. Dokładnie 10 listopada w gabinecie ówczesnego prezydenta miasta Tadeusza Wolańskiego podjęto decyzję o jego powstaniu. Władze miasta oddały na potrzeby przyszłego klubu budynek przy ul. Ochotników Wojennych.

Jednak korzenie częstochowskiego lotnictwa sięgają roku 1912. Wtedy pionierzy lotnictwa Michał Scipio del Campo i Bolesław Kamieński dokonywali pierwszych lotów nad Częstochową. Pierwsze lotnisko istniało na Kucelinie od 1928 do 1953 r. W 1953 r. lotnisko przeniesiono do Rudnik. W 2014 ro. na placu koło hutniczej walcowni - który w 2013 roku otrzymał nazwę Skwer Lotników - odsłonięto obelisk upamiętniający pierwsze częstochowskie lotnisko.

Mając swoje lotnisko, Aeroklub Częstochowski mógł się dalej rozwijać. Powstał tutaj m.in. pionierski w Polsce ośrodek lotniarstwa. Zasadniczym przełomem w historii ACz były lata 80.  ubiegłego wieku. Wtedy swoje pierwsze sukcesy odnosili lotnicy samolotowi Janusz Darocha i Włodzimierz Skalik. Dziś tę tradycję przejął syn Włodzimierza Skalika, Marcin. Sukcesy odnosili też szybownicy, wychowankowie Aeroklubu: Tadeusz Jacniacki oraz Patrycja Pacak (pierwsza kobieta z tytułem Mistrza Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced). Ogółem aeroklubowi piloci zdobyli co najmniej 60 medali indywidualnych i drużynowych na mistrzostwach świata i Europy. Obecnie w Aeroklubie działają sekcje: samolotowa, szybowcowa, paralotniowa, śmigłowcowa i modelarska. Aeroklub prowadzi też szkolenia spadochroniarskie, a liczba jego członków przekracza 500.

W związku z jubileuszem, delegacja Częstochowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w niedzielę 7 listopada złożyła wiązankę pod pomnikiem na skwerze lotników oraz pod tablicą T. Więckowskiego na budynku Aeroklubu przy ul. POW 4.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0173 seconds.