Z ostatniej chwili

Urządzaj miasto - idź na wybory

2018-10-14 22:04:26 informacje
img

Kampanię edukacyjno-informacyjnej adresowaną do mieszkanek i mieszkańców miast prowadzą wspólnie samorządy zrzeszone w Związku Miast Polskich.
Kampania „Urządzam swoje miasto”, tym razem pod hasłem „…idę na wybory” ma zwiększyć zainteresowanie udziałem w głosowaniu. Inicjatywa Związku ma uświadomić mieszkańcom, że wspólnie ze swoimi przedstawicielami w samorządzie mogą kształtować swoje najbliższe otoczenie
- Za pośrednictwem kampanii dostarczamy Polakom wiedzy o  narzędziach i możliwościach, które pozwalają mieszkańcom miast aktywniej uczestniczyć w życiu lokalnym i włączać się do zarządzania, a także budują dobre relacje z samorządami – komentuje Joanna Nowaczyk, zastępca dyrektora Biura Związku Miast Polskich.
Hasła pojawiające się w kampanii to m.in. „Urządzam swoje miasto – idę na wybory”, „Urządzam swoje miasto – głosuję w budżecie obywatelskim”, „Urządzam swoje miasto – działam w NGO”, „Urządzam swoje miasto – zgłaszam wnioski do planu zagospodarowania mojej dzielnicy”.
Szczegółowe informacje na temat kampanii - na stronie: www.miasta.pl/kampania.

Nie zawsze wiemy, po co właściwie jest rada miasta/gminy i prezydent/burmistrz, a także za co odpowiadają. Zdarza się, że zwłaszcza przed wyborami jesteśmy manipulowani obietnicami, które z podstawowego powodu nie będą miały pokrycia - przyszły radny czy burmistrz nie ma kompetencji, by je zrealizować. Ilustracja tekstu pokazuje, jakie są zadania gmin.
A oto kilka słów o naszych przedstawicielach: 
* Rada miasta/gminy -  reprezentacja mieszkańców działająca na rzecz miasta, jest organem decyzyjnym i kontrolnym w każdym mieście (i gminie). Radnych do rad wybierają bezpośrednio mieszkańcy miast (i gmin) w wyborach samorządowych; od 2018 roku na 5 lat. 
Rada obraduje na sesjach zwoływanych przez przewodniczącego zwykle w urzędzie miasta i gminy. Decyzje podejmowane przez radę w sprawach różnych dziedzin życia miasta, spisywane są w formie uchwał. Mieszkańcy mają prawo do uzyskiwania informacji o działalności rady, uczestniczenia w sesjach i posiedzeniach komisji rady. 
Radni interweniują w imieniu mieszkańców, spotykają się z urzędnikami, szukają rozwiązań, zgłaszają pytania i interpelacje na sesjach.
* Prezydent/burmistrz - wykonuje uchwały rady gminy zgodnie z przepisami prawa. 
Mieszkańcy większych miast liczących powyżej 100 tysięcy mieszkańców wybierają prezydenta, burmistrzowie wybierani są w mniejszych miastach. Prezydent lub burmistrz wykonuje uchwały rady i realizuje zadania określone przepisami prawa. Zarządza majątkiem gminy i odpowiada za wykonanie budżetu. Może też podejmować indywidualne decyzje, od których można się odwołać do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.
Działalność prezydenta i burmistrza kontroluje rada miasta. Radni i mieszkańcy mogą odwołać swoich włodarzy tylko poprzez referendum.
* Wybory samorządowe - jesienią 2018 możesz wybrać przedstawicieli w Twoim mieście! 
Samorząd terytorialny w Polsce od 1990 r. tworzą gminy, a od 1999 r. również powiaty i województwa. Podstawową jednostką samorządu terytorialnego jest gmina.
Gminą może być:
- miasto (gmina miejska),
- miasto z sąsiadującym obszarem (gmina mieszana miejsko-wiejska),
- wieś z sąsiadującym obszarem (gmina wiejska).
Obecnie mamy 66 miast na prawach powiatu i prawie 2,5 tysiąca gmin, w tym 930 miast. Ustrój Warszawy jako miasta stołecznego jest nieco inny, stolica jest podzielona dodatkowo na 18 dzielnic.
Każdy szczebel samorządu ma różne zadania, odpowiada za realizację różnych usług publicznych, z których każdy z nas korzysta, choć w różnym zakresie i na różnych etapach życia.

Page generated in 0.0162 seconds.