Z ostatniej chwili

Uwaga, kradzieże z włamaniem!

2019-12-09 14:54:18 informacje
img

W ostatnim czasie znacząco wzrosła liczba zdarzeń o charakterze kryminalnym, tj. kradzieży z włamaniem do domów i mieszkań na terenie Częstochowy i powiatu. Policja ostrzega przed tym zjawiskiem i apeluje: jeżeli zobaczysz nieznajomego próbującego otwierać drzwi u sąsiada - dzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj najbliższą jednostkę Policji. Dzisiaj pomożesz Ty - jutro pomogą Tobie!

Od września na terenie Częstochowy i powiatu odnotowano 32 kradzieże z włamaniami do mieszkań i domów. Sprawcy, wykorzystując nieobecność mieszkańców, dostają się  do wnętrz poprzez wyłamanie okien lub drzwi balkonowych (tarasowych), a następnie kradną znajdujące się w nich mienie. Przedmiotem zainteresowania przestępców zazwyczaj są pieniądze i biżuteria. Prawdopodobnie sprawcy podejmują przed włamaniem krótkotrwałą obserwację domu lub mieszkania.

W związku z powyższym Policja zwraca się z prośbą o zwrócenie uwagi zarówno na mienie własne, jak i na  okolice domów swoich sąsiadów oraz reagowanie na sytuacje, które są dla nas niepokojące np. włączony alarm antywłamaniowy, obce, podejrzanie zachowujące się osoby lub zaparkowane samochody. Zwracajmy uwagę na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy, kogo szukają, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienia Twojego lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być nam przydatne, gdyby doszło do włamania.

*Nie ryzykuj niepotrzebnie

 • -Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot i wartościowej biżuterii, aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w banku.
 • Zapisz marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (telefon, laptop, kamera, aparat fotograficzny itp.). Te, które nie mają numerów, oznacz swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia, sporządź dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, zegarki, antyki, itp.) – w razie kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością.
 • -Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci sprawcę do działania i włączaj go zawsze na noc oraz gdy wychodzisz z domu.
 • -Równolegle z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w razie włamania zrekompensować poniesione straty.

*Jak uchronić się przed włamaniami

Najlepszym zabezpieczeniem domu lub mieszkania jest życzliwy sąsiad. Poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom czy kradzieżom. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie, jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Niezwłocznie zatelefonuj na numer alarmowy 112, gdy:

 • -zauważysz cokolwiek, co wzbudzi Twój niepokój w miejscu zamieszkania;
 • -usłyszysz hałasy w mieszkaniu sąsiada, a wiesz, że mieszkańcy wyjechali;
 • -zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu;
 • -zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby w okolicy posesji sąsiada czy na ulicy lub parkingu;
 • -przypadkowo staniesz się świadkiem włamania, kradzieży lub zauważysz, że komuś może grozić niebezpieczeństwo;
 • -widząc zagrożenie – nie narażaj się sam, nie płosz przestępców, ale natychmiast powiadom dyżurnego;
 • -opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do domu i poproś o zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach, włączenie radia lub telewizji, wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji, usunięcie wiszących na klamce reklam, które świadczą, że nie ma nas w domu. To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

*Co należy zrobić, gdy staniemy się ofiarą włamania?

Dużym utrudnieniem dla Policji jest brak świadków i czas, który upływa od zdarzenia do zgłoszenia przestępstwa. Pamiętajmy, że natychmiastowe zgłoszenie o włamaniu, nawet telefoniczne o każdej porze, daje szanse na wykrycie sprawcy. Dlatego gdy staniemy się ofiarą kradzieży lub włamania, niezwłocznie wezwijmy na miejsce Policję. Do czasu przyjazdu funkcjonariuszy starajmy się niczego nie dotykać, nie sprzątać ani nie przeglądać swoich rzeczy, aby ustalać, co zginęło - w ten sposób możemy zatrzeć ślady pozostawione przez włamywacza.

Page generated in 0.0143 seconds.