Z ostatniej chwili

Vive l’Amitié

2025-05-22 11:31:11 informacje
img

Vive l’Amitié! – Niech żyje przyjaźń! – takie zawołanie  towarzyszyło odwiedzinom naszych przyjaciół z Lourdes w ramach świętowania jubileuszu współpracy z Częstochową. A ma ona już tyle lat, ile demokratyczna Polska i jej odrodzony samorząd – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Bliźniacza współpraca Lourdes i Częstochowy – znanych europejskich ośrodków pielgrzymkowych – trwa już 35 lat. Nie przebiegałaby tak pomyślnie i nie miałaby zapewne tak bogatego dorobku spotkań, wizyt i rewizyt, konferencji, wymian młodzieżowych, wspólnych przedsięwzięć, gdyby nie działalność stowarzyszenia Błękitna Gwiazda – L’Étoile Bleue – mającego w obu partnerskich ośrodkach swoich bardzo aktywnych członków, oddanych sprawie przyjaźni polsko-francuskiej na lokalnym, samorządowym poziomie.

Pierwsi francuscy goście przybyli do Częstochowy w piątek 16 maja, ale obchody 35-lecia przyjaznych relacji zaczęły się następnego dnia. W sobotę z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem spotkali się w Urzędzie Miasta koordynator projektów w Konsulacie Generalnym i Instytucie Francuskim w Krakowie Théo Gardes, a także zastępczyni mera Lourdes Sylvie Mazurek, tamtejszy radny Sebastian Puszka, szefowa gabinetu mera Mélanie Santailler, zajmująca się w merostwie współpracą zagraniczną Stephanie Redelberger oraz przewodnicząca  Błękitnej Gwiazdy Suzanne Lacroix. Tuż po spotkaniu uroczyście odsłonięto w UM tablicę upamiętniającą Honorowych Obywateli Częstochowy – Marie-Thérèse i Pierre’a Chaubon.
Po południu francuscy goście zobaczyli jeszcze wystawę o dziejach miasta i regionu w Muzeum Częstochowskim (jednym z eksponatów jest m.in. bransoleta z żelaza meteorytowego, którego pochodzenie potwierdziły polsko-francuskie badania wspierane przez Campus France); wzięli też udział we wspólnym gotowaniu z Częstochowską Organizacją Turystyczną na Pikniku Podmiotów Ekonomii Społecznej. Jednym ze stoisk na Pikniku było zresztą stoisko stowarzyszenia Shrines of Europe, którego członkami są Częstochowa i Lourdes.
Wieczorem w sali kameralnej Teatru im. A. Mickiewicza zorganizowano główną uroczystość jubileuszową. Oprócz delegacji z Lourdes i członków Stowarzyszenia „Błękitna Gwiazda” wzięli w niej udział reprezentanci obecnych i wcześniejszych władz samorządowych regionu częstochowskiego, przedstawiciele miejskich instytucji, osoby związane z oświatą i szkolnictwem wyższym czy zaangażowane w działalność organizacji wspierających współpracę między Lourdes i Częstochową. Tę 35-letnią współpracę przeglądowo podsumowano prezentacją archiwalnych fotografii.
Głos zabrali – po gospodarzu spotkania, prezydencie Częstochowy – zastępczyni mera Sylvie Mazurek, przewodnicząca Stowarzyszenia Błękitna Gwiazda w Lourdes Suzanne Lacroix oraz jej częstochowska odpowiedniczka Ewa Lupa. Obie przewodniczące odebrały od prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka i przewodniczącego Rady Miasta Łukasza Banasia jubileuszowe podziękowania za dotychczasową pracę Błękitnej Gwiazdy wraz z życzeniami energii, aby rozwijać te relacje między naszymi miastami także w kolejnych latach.

Spotkanie w Teatrze miało swój element artystyczny. Publiczności zaprezentował się pochodzący z Lourdes artysta o pseudonimie ÔZAM, w swoich piosenkach często opowiadający o pięknie regionu Pirenejów i samego Lourdes. Towarzyszyła mu na scenie jego siostra Likia Malonga. Na finał z kolei artyści Teatru im. Adama Mickiewicza wystąpili z koncertem „Pod niebem Paryża” – z piosenkami  Édith Piaf, Jacquesa Brela czy Georgesa Brassensa w polskich tłumaczeniach. Zaprezentowali się Iwona Chołuj (śpiew), Marta Honzatko (śpiew), Maciej Półtorak (śpiew i instrumenty perkusyjne),  Michał Półtorak (skrzypce), Łukasz Jaworski (akordeon) oraz Daniel Pomorski (kontrabas).
W niedzielę 18 maja goście obejrzeli imersyjną wystawę „Kaplica Sykstyńska”, zwiedzali bibliotekę jasnogórską z klasztornym przewodnikiem; odwiedzili też  Muzeum Monet i Medali im. Jana Pawła II.
19 maja – w ostatni dzień pobytu delegacji – w Szkole Podstawowej nr 50 goście mieli okazję podziwiać starannie przygotowane prezentacje uczniów i uczennic uczących się języka francuskiego. Młodzież wykonała piosenki z choreografią oraz przeprowadziła interaktywny quiz wiedzy o Polsce i Francji. Francuscy goście musieli odgadnąć, kim były prezentowane postacie, a znalazły się wśród nich m.in. Maria Skłodowska-Curie, Napoleon Bonaparte czy Juliette Binoche. Było też wspólne tańczenie poloneza. Prezydent Krzysztof Matyjaszczyk wraz z zastępczynią mera Lourdes odsłonili tablicę poświęconą Błękitnej Gwieździe. Jeszcze tego samego dnia delegacja odwiedziła Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego. Czekały na nią pierogi własnoręcznie przygotowane przez uczniów klasy gastronomicznej. Było oglądanie pracowni, występ wokalny po francusku i prezentacja musztry klasy o profilu wojskowym. 

Fot. UM

Page generated in 0.0177 seconds.