Z ostatniej chwili

W 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej

2020-08-14 15:10:14 informacje
img

Bitwa Warszawska stoczona w dniach 13 - 25 sierpnia 1920 r. Była przełomową dla wojny polsko -bolszewickiej. Zwycięska dla oręża polskiego, jest przez wielu historyków zaliczana do najważniejszych bitew świata - przypomina Muzeum Częstochowskie. Rzeczpospolita, która dopiero co odzyskała niepodległość po ponad 120 latach zaborów, samotnie stanęła na drodze bolszewickiej ekspansji, powstrzymując marsz Armii Czerwonej na zachód. 

Decyzję o stoczeniu pod Warszawą bitwy podjął Naczelnik Państwa - Józef Piłsudski, który miał taki autorytet w narodzie oraz wśród żołnierzy, że na jedno jego słowo, cofające się od maja 1920 r. dywizje polskie stanęły na linii Wisły. Bitwą dowodził Szef Sztabu gen. Tadeusz Rozwadowski. 

Ocknąwszy się po 120-letniej niewoli naród polski chwycił za broń i wywalczył granice wielkiego, suwerennego państwa. 

W setną rocznicę bitwy warto zaznaczyć, że w walkach brała udział 7 Dywizja Piechoty, dla której Częstochowa była (od kwietnia 1919 r.) miastem garnizonowym. Częstochowianie szczególnie dumni byli z postawy 27 pułku piechoty (utworzonego w naszym mieście w listopadzie 1918 r.).

Wielu częstochowian służyło w innych jednostkach Wojska Polskiego. Do najbardziej znanych należą:

- gen. Stanisław Burhard-Bukacki – zamieszkały w rejonie dzisiejszej dzielnicy Trzech Wieszczów, w czasie bitwy warszawskiej dowodził 8 Dywizją Piechoty  toczącą ciężkie walki w rejonie Radzymina i Ossowa.  To nieugięta obrona pozycji przez jego żołnierzy (poległ tam słynny ks. kapelan Ignacy Skorupka), umożliwiła ofensywę znad Wkry 5 Armii gen. W. Sikorskiego oraz manewr znad Wieprza Grupy Naczelnego Wodza;

- ppłk. Kazimierz Karol Busler – zamieszkały przy ul. Kilińskiego, walczył w lecie 1920 r. w I pułku szwoleżerów, potem pełnił funkcję dowódcy szwadronu karabinów maszynowych;

- gen. dyw. Janusz Głuchnowski – od wiosny 1920 r. w stopniu płk., dowódca 7 Pułku Ułanów Lubelskich,  i 1 Brygady Jazdy 

- Bracia Zygmunt, gen. Gustaw, Juliusz i gen. Rudolf Dreszerowie – synowie zamieszkałego w Częstochowie od 1900 r. Jana Augusta Dreszera i pochodzącej z powstańczej polskiej rodziny częstochowianki Emilii Rusch. Legioniści i uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej.  Gustaw i Rudolf służyli w wysokich stopniach płk i  mjr.  w jednostkach kawalerii (1 Dywizja Jazdy, 2 Dywizja Jazdy w V Armii (gen. Sikorskiego), potem w 1 Pułku Ułanów,  201 Pułku Szwoleżerów; 

- gen. Marian Żegota Januszaitis – ur. we wsi Mirów pod Częstochową w 1889 r., dowódca 12 Dywizji Piechoty w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

15 sierpnia, w Święto Wojska Polskiego, w tym roku obchodzone w 100-lecie Bitwy Warszawskiej - tzw. Cudu nad Wisłą, zaplanowano w Częstochowie z tej okazji złożenie kwiatów przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza (o godz.20.30). Odbędzie się też uroczysty Apel Jasnogórski (godz. 21.00).    

Organizatorem uroczystości przed pomnikiem Nieznanego Żołnierza jest Wojskowa Komenda Uzupełnień. Odbędzie się w asyście wojskowej, z udziałem m.in. władz samorządowych Miasta Częstochowy.  

Później na Jasnej Górze tradycyjny Apel Jasnogórski prowadzony tego dnia - w Święto Wojska Polskiego - zgodnie z ceremoniałem wojskowym, z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

Page generated in 0.0157 seconds.