Z ostatniej chwili

W 50. rocznicę lądowania na Księżycu

2019-07-18 12:20:07 informacje
img

W dniu 50. rocznicy lądowania człowieka na Księżycu, która przypada 20 lipca, Muzeum Częstochowskie organizuje specjalne spotkanie z astronomią i astronautyką. Prezentowana w Ratuszu wystawa „Ku gwiazdom”, przygotowana we współpracy z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Muzeum Lotnictwa w Krakowie, Stowarzyszeniem Astronomia Nova w Częstochowie, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii oddział w Częstochowie im. ks. Bonawentury Metlera, stanie się okazją, by uczcić to będące zwrotem w dziejach ludzkości wydarzenie.

W programie:

- godz. 16.00-19.00 – pokazy możliwości łazika marsjańskiego skonstruowanego przez studentów Politechniki Częstochowskiej

- godz. 17.00-20.20 – oglądanie nieba za pomocą przyrządów optycznych (w przypadku sprzyjających warunków atmosferycznych)

- godz. 20.30 – wykład Marka Nowaka o programie kosmicznym „Apollo” z uwzględnieniem 50. rocznicy lądowania na Księżycu załogi „Apollo 11”

- godz. 21.20-22.00 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Ku gwiazdom”

Swój ,,księżycowy” wieczór organizuje także Ośrodek Kultury Filmowej ,,Iluzja” – kino pokaże 20 lipca dokument ,,Apollo 11”, zawierający unikatowe materiały dotyczące słynnej misji.

Brytyjski dziennik The Guardian nazwał ten dokument ,,jednym z najbardziej niesamowitych filmów o kosmosie, jakie kiedykolwiek powstały.” Todd Douglas Miller i jego ekipa z precyzją skonstruowali film, który koniecznie trzeba zobaczyć na kinowym ekranie. Obraz składa się z niespodziewanie odnalezionych, bezcennych materiałów utrwalonych na taśmie 65 mm – widzimy skupienie astronautów i specjalistów z centrum dowodzenia NASA, emocje milionów widzów, którzy przed telewizorami w napięciu oglądali tę nadzwyczajną misję. Przy akompaniamencie hipnotyzującej muzyki można zanurzyć się w niezwykły, doniosły czas 1969 roku i współuczestniczyć w tym wyjątkowym w historii cywilizacji wydarzeniu.

Tuż przed seansem, który rozpocznie się o godz. 20.17 (dokładnie o tej porze, co lądowanie człowieka na Księżycu) odbędzie się pokaz łazika marsjańskiego zaprojektowanego i stworzonego przez studentów Politechniki Częstochowskiej. Konstrukcja naszych młodych inżynierów okazała się najlepsza podczas zeszłorocznego konkursu University Rover Challenge 2018 w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w tym roku podczas zawodów łazików marsjańskich w stanie Utah zespół PCz Rover Team zajął 4. miejsce, deklasując ponad 80 drużyn z całego świata.

 

Page generated in 0.0359 seconds.