Z ostatniej chwili

W 80. rocznicę agresji sowieckiej

2019-09-19 12:59:13 informacje
img

Złożeniem kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza we wtorek 17 września zainaugurowano w Częstochowie 80. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę. Główne uroczystości odbędą się w niedzielę 22 września - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Organizatorem uroczystości jest Urząd Miasta Częstochowy oraz Zarząd Oddziału Związku Sybiraków w Częstochowie.

17 września 1939 roku Armia Czerwona, bez wypowiedzenia wojny, w następstwie podpisanego wcześniej paktu Ribbentrop-Mołotow przekroczyła wschodnią granicę Polski na całej długości. Nasz kraj zaatakowany 1 września przez Niemców, a kilkanaście dni później przez ZSRR miał ponownie zniknąć z map Europy. Rozprawieniu się z polskimi elitami miały pomóc masowe deportacje na Sybir...

Na wniosek Zarządu Głównego Związku Sybiraków Sejm RP ustanowił 17 września Dniem Sybiraka. Tego dnia odbywają się uroczystości centralne i wojewódzkie z udziałem Oddziałów.

W Częstochowie główne obchody Dnia Sybiraka i 80. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę rozpoczną się w niedzielę 22 września o godz. 11.15 na Skwerze Zesłańców Sybiru (za budynkiem Starostwa Powiatowego).

Później uczestnicy uroczystości przejdą do kościoła pw. Matki Boskiej Zwycięskiej przy ul. Słowackiego, gdzie o 12.00 rozpocznie się msza święta w intencji żyjących i zmarłych Sybiraków.

17 września w 80. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli przedstawiciele samorządu miasta, województwa i służb mundurowych.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0227 seconds.