Z ostatniej chwili

W Częstochowie powstało centrum integracyjne dla cudzoziemców

2023-10-19 11:38:35 informacje
img

W budynku przy ul. Pułaskiego 21 Fundacja ADRA otworzyła placówkę, która ma pomóc w integracji przymusowych migrantów z polskim społeczeństwem i ułatwić im odnalezienie się w nowej rzeczywistości - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
CIC w Częstochowie to już siódme tego typu centrum otwarte przez Fundację ADRA Polska dzięki współfinansowaniu organizacji CARE. Od kilku miesięcy prężnie działają już centra w Lublinie, Warszawie, Bydgoszczy, Zielonej Górze, Katowicach i we Wrocławiu.
W nowo otwartej placówce będą się odbywać w formie konwersacji zajęcia z języka polskiego, które pozwolą uchodźcom porozumiewać się w urzędach, bankach, sklepach oraz z potencjalnymi pracodawcami. Centrum zapewnia także konsultacje w zakresie doradztwa zawodowego prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę. Pomoc psychologiczna realizowana będzie przez osoby z doświadczeniem. Każdy  beneficjent otrzyma również możliwość kontynuacji spotkań w formie online.
- Niezależnie, czy uchodźca pochodzi z pozbawionej wody i żywności Afryki, czy z rozdartych wojną regionów, od momentu, w którym zmuszony jest opuścić swój dom, aż do czasu, gdy może poczuć się całkowicie przesiedlony, mijają czasem dekady - zauważa Barbara Paczosa-Dudek, koordynatorka CIC w Częstochowie. - Potrzebuje  wsparcia zarówno pod względem fizycznym, jak i emocjonalnym. Powstające Centrum w Częstochowie stanowić będzie jeden z najbardziej przyjaznych dla uchodźców punktów na mapie naszego miasta - dodaje.
 
Fot. Fundacja ADRA

Page generated in 0.0174 seconds.