Z ostatniej chwili

W reakcji na mowę nienawiści

2020-02-27 15:02:03 informacje
img

Policjanci z Komisariatu I zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy w pociągu relacji Przemyśl – Jelenia Góra ubliżali i grozili 48-letniej kobiecie z powodu jej przynależności narodowej. Prokurator zastosował wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego. Grozi im do 5 lat więzienia – informuje częstochowska Policja.

Do zdarzenia doszło w niedzielę w pociągu pasażerskim relacji Przemyśl – Jelenia Góra. 48-letnia obywatelka Ukrainy z uwagi na problemy zdrowotne wykupiła w jednym z przedziałów miejsce siedzące. Gdy jednak chciała usiąść na swoim miejscu, zauważyła, że jest zajęte. Poprosiła siedzącą tam kobietę, aby ustąpiła jej miejsca, na które ma wykupioną rezerwację. Spotkała się jednak z odmową. Doszło do kłótni, w którą włączyli się inni podróżni – 27-letni mieszkaniec Wrocławia i 25-latek z powiatu oławskiego. Mężczyźni zaczęli ubliżać 48-latce i grozić jej śmiercią. Wobec obywatelki Ukrainy padło wiele obelżywych słów odnoszących się do jej narodowości. 

Świadkiem tej sytuacji była załoga pociągu, która na miejsce wezwała policjantów. Patrol dzielnicowych z częstochowskiej „jedynki” zatrzymał sprawców, a przestraszona kobieta trafiła do szpitala, gdzie została jej udzielona pomoc medyczna w związku z silnym stresem, jakiego doznała. Mężczyźni, kierujący nienawistne słowa do obywatelki Ukrainy, usłyszeli już zarzuty. Grozi im do 5 lat więzienia. Prokurator zastosował również wobec podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego.

 

KODEKS KARNY:

Art. 119 § 1 Kto stosuje przemoc lub groźbę bezprawną wobec grupy osób lub poszczególnej osoby z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, politycznej, wyznaniowej lub z powodu jej bezwyznaniowości, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5

Art. 257 Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Fot. Materiały częstochowskiej Policji

Page generated in 0.0194 seconds.