Z ostatniej chwili

W rocznicę obrony Lwowa

2019-11-25 11:55:52 informacje
img

W rocznicę obrony Lwowa

101 lat zwycięskiej obrony Lwowa uczczono 22 listopada na pl. Orląt Lwowskich - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

 

 

 

 

W walkach o Lwów uczestniczyło 1421 młodocianych obrońców, z których najmłodszy miał zaledwie 9 lat. W obronie „zawsze wiernego” miasta życie oddali także częstochowianie. Wśród nich byli: 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 r., broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 r. już w stopniu oficera.

W piątkowych obchodach przy Pomniku Orląt Lwowskich uczestniczyli przedstawiciele władz miasta z zastępcą prezydenta Bartłomiejem Sabatem, związków kombatanckich, służb mundurowych, delegacje częstochowskich szkół oraz mieszkańcy miasta. Odśpiewano hymn państwowy, wysłuchano Apelu Poległych i złożono kwiaty.

Uroczystość zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 im. Małego Powstańca oraz Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.   

Organizatorami obchodów byli częstochowski Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Fot.: Łukasz Kolewiński / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0154 seconds.