Z ostatniej chwili

W rocznicę pielgrzymki

2019-06-03 11:19:59 informacje
img

Z okazji 40-lecia I pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski Muzeum Częstochowskie i Studio Filmowe Kas Film organizują projekcję filmu „ I Pielgrzymka Jana Pawła II do Częstochowy 4-6 czerwca 1979 rok”. 

Film zostanie pokazany w Ratuszu we wtorek 4 czerwca o godz. 18.00. Po projekcji spotkanie z osobami, które organizowały pielgrzymkę. Wstęp wolny.

Film powstał w ramach cyklu „Częstochowskie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II”. Został wyprodukowany przez Studio Filmowe Kas Film na płytach DVD. Cykl składa się z filmów poświęconych 4 pierwszym wizytom Ojca Świętego w Częstochowie. Filmy miały swoją premierę telewizyjną w maju 2012 r. w TV Religia. Zostały zrealizowane z okazji beatyfikacji Jana Pawła II, by przypomnieć i utrwalić związki papieża z naszym miastem. Zmontowane zostały z archiwalnych materiałów filmowych, które udało się pozyskać realizatorowi Krzysztofowi Kasprzakowi z różnych źródeł, nawet od osób prywatnych. Dzięki temu możemy zobaczyć postać Jana Pawła II trochę z innej strony - mniej oficjalnej. Wiele z tych archiwalnych materiałów filmowych nie było wcześniej publikowane.

Autorzy korzystali ze zbiorów filmowych: Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej, Civitas Christiana, archiwum TV Watykańskiej, materiałów filmowych Konferencji Episkopatu Polski, archiwum ojców paulinów z Jasnej Góry, archiwum filmowego ks. Jerzego Rasiaka, ks. Mariana Dudy, archiwum Filmowego Kas Filmu, oraz osób prywatnych: Zbigniewa Górawskiego, Piotra Radolińskiego oraz Tadeusza Głomba.

Oprócz TV Religia filmy te emitowane były jeszcze przez 5 innych stacji telewizyjnych: TV Silesia, TV Trwam, TV Polsat, TVR, TV Republika.

Realizator Krzysztof Kasprzak za ten właśnie cykl filmów na VII Polonijnym Festiwalu Multimedialnym „Polskie Ojczyzny 2012"  otrzymał II nagrodę w kategorii programy telewizyjne. Ich fragmenty były również pokazywane  podczas musicalu o życiu Jana Pawła II  pt. „Karol”, którego premiera odbyła się w Tauron Arena Kraków w 2017 r. 

Film „I Pielgrzymka Jana Pawła II do Częstochowy”, na który zapraszają organizatorzy pokazu,  przedstawia  pobyt Ojca Świętego Jana Pawła II w dniach 4-6 czerwca 1979 w Częstochowie.  Papież w tym czasie odbył liczne spotkania na Jasnej Górze, nawiedził Katedrę Świętej Rodziny, Kościół św. Zygmunta, Dom Biskupa  uczestniczył w Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski i codziennie spotkał się z młodzieżą podczas  Apelu Jasnogórskiego.

W Częstochowie Jan Paweł II przebywał najdłużej podczas swojej pierwszej pielgrzymki do Polski. Świadczy to o tym, jak ogromne znaczenie przywiązywał do tego miejsca i tego miasta.

 

Page generated in 0.0214 seconds.