Z ostatniej chwili

W rocznicę powstania warszawskiego

2018-08-03 11:51:28 informacje
img

Częstochowskie uroczystości upamiętniające 74. rocznicę powstania warszawskiego 1 sierpnia  odbyły się pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w alei Sienkiewicza - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Poprzedziła je msza św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi.  Następnie uczestniczki i uczestnicy przemaszerowali w al. Sienkiewicza, pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie odbyła się część oficjalna. Po odegraniu hymnu państwowego i uczczeniu poległych minutą ciszy, delegacje złożyły kwiaty.
W uroczystościach udział wzięli m.in. przedstawiciele władz miasta, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej, kombatanci, harcerze, mieszkanki i mieszkańcy miasta.
Uczestnicy uroczystości – częstochowscy parlamentarzyści i samorządowcy – przypominali m.in. o roli Częstochowy po upadku powstania.
- Ci, którzy po zakończeniu walk w stolicy byli zmuszeni do ucieczki, bezpieczne miejsce znaleźli właśnie w Częstochowie. Wielu z nich zostało w naszym mieście już na zawsze – mówił prezydent Częstochowy Krzysztof  Matyjaszczyk. - Do dziś z dumą wspominamy postawę częstochowianek i częstochowian z 1944 roku. Dlatego kolejna rocznica wybuchu powstania warszawskiego jest też ważnym świętem dla naszej lokalnej społeczności.
Organizatorami byli Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowskiego oraz Urząd Miasta Częstochowy.
Przypomnijmy, że po upadku powstania warszawskiego siedziba kwatery Komendy Głównej Armii Krajowej została przeniesiona do Częstochowy i mieściła się przy ul. 7 Kamienic do 19 stycznia 1945 roku. Tego dnia ostatni komendant AK, gen. Leopold Okulicki ps. "Niedźwiadek" wydał rozkaz zwalniający żołnierzy armii podziemnej ze złożonej przysięgi wojskowej. Konspiracyjny lokal ostatniego dowódcy AK w Częstochowie upamiętnia tablica wisząca przy ul. 7 Kamienic 21.
Fot. M. Szczygieł, A. Mielczarek / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0169 seconds.