Z ostatniej chwili

W rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej

2018-10-11 12:20:47 informacje
img

W czwartek 11 października, w 51. rocznicę śmierci Haliny Poświatowskiej, na jej rodzinnym grobowcu na cmentarzu św. Rocha złożono kwiaty i zapalono znicze - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Halina Poświatowska zmarła w Warszawie w 1967 r. Na częstochowskim cmentarzu spoczywa wraz z mężem Adolfem i członkami najbliższej rodziny.
Częstochowa nie zapomina o związanej przed laty z naszym miastem poetce. W jej domu rodzinnym przy ul. Jasnogórskiej 23 działa Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej ze stałą ekspozycją poświęconą jej życiu i twórczości literackiej. W Szkole Podstawowej nr 8 jej imienia znajduje się izba pamięci poetki z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha. W III Alei  stoi ławeczka z Haliną Poświatowską (oraz jej kotem), a na Tysiącleciu poetka ma swoją ulicę.
Halina Poświatowska to jednak przede wszystkim poezja. W maju na pl. Biegańskiego odbyło się multimedialne widowisko  zatytułowane „Puls” podczas którego teksty Poświatowskiej przypomnieli Wojciech Waglewski, Skubas, Eldo, Brodka, Renata Przemyk, Natalia Sikora, Emose Uhunmwangho i zespół „Jarzębina”. Towarzyszyła im doborowa kompania z Bristolu, z odpowiedzialnym za muzyczną całość Jamesem Mortonem i znanym z występów z Massive Attack Angelo Bruschinim.   
Wiersze Poświatowskiej, śpiewane przez wchodzące kolejno na scenę osobowości polskiej sceny muzycznej, przeplatały się z narracją opartą na autobiograficznej książce poetki „Opowieść dla przyjaciela”, projekcjami video – tzw. mappingiem, akrobacjami tancerzy na szarfach oraz choreografią w wykonaniu aktorek i aktorów Wrocławskiego Teatru Tańca.
Scenariusz koncertu, który na pl. Biegańskiego zgromadził tłumy stworzył wrocławski duet „Generalnie Smakowicie”, czyli Marzena Kopczyńska-Urlich i Michał Gawlicz, którzy całość również wyreżyserowali.
11 października kwiaty na grobie poetki w imieniu władz miasta złożyła Magdalena Woch, zastępca naczelnika Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0505 seconds.