Z ostatniej chwili

W rocznicę urodzin Beksińskiego

2019-02-20 12:29:27 informacje
img

W niedzielę 24 lutego minie 90. rocznica urodzin Zdzisława Beksińskiego. Częstochowska Miejska Galeria Sztuki prezentująca bogatą kolekcję obrazów mistrza przygotowała specjalne spotkanie poświęcone twórczości wybitnego artysty.
Spotkanie rozpocznie o godz. 14.30 wykład Elżbiety Hak dotyczący osoby Zdzisława Beksińskiego oraz jego dorobku malarskiego w kontekście opowiadań, które napisał w latach 60. XX wieku. Dorobek literacki jest niewielki, ale silnie koresponduje z jego obrazami, które znajdują się w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie.
Zaraz po wykładzie zaplanowano pokaz filmu „Beksińscy. Album wideofoniczny” w reżyserii Marcina Borchardta - trwający 80 minut dokument o artyście i jego skomplikowanej relacji z synem Tomaszem. Dramat rodzinny został precyzyjnie zrekonstruowany na podstawie prywatnych materiałów dźwiękowych, filmowych i fotograficznych z archiwum Beksińskich. Scenariusz oparto na bestsellerowej biografii Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”. Bilety normalne kosztują 16 zł, ulgowe – 14 zł.
Po seansie (ok. godz. 16.00) zaplanowano oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Beksiński. Drugie Muzeum”. O twórczości mistrza opowie wówczas dr Barbara Major. Osoby, które kupią bilet na film, będą mogły nabyć bilet na wystawę w ulgowej cenie (8 zł).
Kto w dniu urodzin Beksińskiego chciałby wybrać się na samą wystawę, może to zrobić od godz. 12.00 do 19.00. Bilet łączony na tę ekspozycję i pozostałe wystawy prezentowane w Miejskiej Galerii Sztuki kosztuje 10 zł (normalne) i 8 zł (ulgowe).

Page generated in 0.0304 seconds.