Z ostatniej chwili

W sobotę na festiwalu HIP HOP ELEMENTS

2019-07-27 12:56:43 informacje
img

Breakdance jam „Clash of the Titans”, a następnie  koncerty czekają nas w ramach festiwalu Hip Hop Elements dziś, w sobotę 27 lipca od godz. 15.00 na placu za pętlą tramwajową w dzielnicy Północ.
Częstochowę reprezentować będą Mikser i DJ Slim, a poza nimi wystąpią ReTo, Kękę, Paluch, Sokół i PRO8L3M. Festiwal zamknie tradycyjne after party w Klubie Rura (start - godz. 22.00), na którym zagrają DJ Pac1 i DjStosunkowodobry. I tylko na tę finałową imprezę obowiązują wejściówki (10 zł), wstęp na wszystkie pozostałe wydarzenia jest wolny.
Oto garść informacji o wykonawcach: 
* ReTo - to aktualnie jedna z najgorętszych rapowych ksywek na polskiej scenie. Niepokorny, budzący kontrowersje, wywołujący liczne dyskusje w środowisku. Błyskawicznie wyszedł z hiphopowego podziemia, zyskując milionowe wyświetlenia swoich utworów jeszcze przed premierą pełnoprawnego albumu „K R U K”. Skok popularności zaowocował kooperacjami z takimi głośnymi postaciami sceny, jak Solar/Białas, Quebonafide, Sitek czy WSRH, ReTo zaznaczył się także na nadchodzącej płycie producenckiej Deemza w singlowym numerze. Jego drugi album „BOA” ukazał się w zeszłym roku i od tego czasu zdążył już pokryć się platyną.
* Kękę - radomski raper, obecny na scenie od początku XXI w., wzorcowo przeszedł drogę od lokalnego podziemia do statusu niekwestionowanej gwiazdy polskiego hip hopu. Jego teksty są gęsto zabarwione gwarą i terminami, których nie usłyszycie u nikogo innego, a sposób klejenia wersów również umyka wszelkim schematom. Na początku swojej kariery związany był z wytwórnią Prosto, w której wydał dwa krążki „Takie rzeczy” oraz „Nowe rzeczy”. Trzy lata temu KęKę powołał do życia własną wytwórnię, w której wydał płytę „Trzecie Rzeczy”. Po komercyjnym i artystycznym sukcesie tego krążka (podwójna platyna, ponad 130 koncertów w kraju i Europie), raper otworzył nowy rozdział w swojej twórczości. Jego ostatni album „To Tu” to dojrzały i życiowy materiał, okraszony dawką humoru i sporą dozą autorefleksji. Warstwa muzyczna utrzymana jest w nowoczesnym klimacie, chociaż nie zabraknie też klasycznego brzmienia. KęKę udało się znaleźć wszystko to, czego szukał przez ostatnie lata, a było to bliżej niż się spodziewał…
* Paluch - stał się gwiazdą polskiego hip hopu na swoich własnych warunkach. Nie pojawia się w mediach głównego nurtu, woli tworzyć, niż marnować energię na wydumaną promocję. Nie lubi chodzić na kompromisy, co słychać zarówno na debiutanckim krążku „Życie jest piękne”, jak i na późniejszych albumach, takich jak „Biuro ochrony rapu” (od którego Paluch zaczerpnął później nazwę dla swojej prężnie rozwijającej się wytwórni i marki odzieżowej), „Syntetyczna mafia” , „Lepszego życia diler”, „Ostatni krzyk osiedla” czy „Złota owca”. „Czerwony Dywan”, trzynasty solowy album Palucha, zaledwie trzy tygodnie po premierze okrył się podwójną platyną! Lirycznie w dużej mierze płyta skupia się na świecie showbiznesu i wszechobecnej potrzebie atencji, która występuje już nie tylko wśród kolegów z branży, ale dotyczy całego dzisiejszego pokolenia. Nie zabrakło jednak też lżejszych numerów, takich jak singlowa „Spłata” na bicie Julasa czy osiedlowych bengerów, jak teledyskowy „Mój Kościół” produkcji APmg.
* Sokół - Wojtek Sokół to jeden z najprężniej działających artystów na polskiej scenie rapowej Pierwsze formacje, które współtworzył już pod koniec lat 90. – TPWC, ZIP Skład i WWO – oraz ich ówczesne produkcje, raz na zawsze określiły kanon polskiego hip hopu. Dla Sokoła nie istnieją zamknięte ramy gatunkowe. Jest eksperymentatorem, który wiersze Różewicza czy Wyspiańskiego interpretuje z taką samą wrażliwością i celnością, jak uliczne historie z mrocznych obszarów wielkiego miasta. Raz refleksja i introspekcja, raz wciągająca fabularna narracja – niezależnie od przyjętej formuły Sokół artystycznie wymyka się jakiejkolwiek oczywistości. Mocny język jego tekstów zawsze miesza się z rozległymi inspiracjami i bogactwem anegdot. W tym roku Sokół, po 20 latach na polskiej scenie muzycznej oraz 10 płytach wydanych w ramach różnych projektów, wydał wreszcie swój pierwszy solowy krążek. Album „Wojtek Sokół” jeszcze w preorderze osiągnął status złotej płyty, dzięki ogromnemu zaufaniu fanów do artysty. 
* PRO8L3M - stołeczny duet zadebiutował w 2013 r. kontrowersyjnym materiałem „EP C30C39”, który dla wielu był długo oczekiwanym powiewem świeżości. Rok później ostry język Oskara oraz produkcyjne pomysły Steeza znalazły ujście w kolejnej produkcji – mixtape „Art Brut” wyprodukowanym w całości w oparciu o sample z polskiej muzyki lat 80. Szeroko komentowany w mediach materiał, ponad 30 koncertów i nagroda Artysty Roku magazynu Aktivist zagwarantowały zespołowi pozycję jednego z najciekawszych projektów na scenie. W 2016 r. PRO8L3M zadebiutował długo wyczekiwanym, pełnoprawnym LP, który w ciągu miesiąca pokrył się złotem, a w ciągu roku platyną. Swoistą kontynuacją tego projektu było wydawnictwo „Hack3d By GH05T 2.0 EP”, które zmuszało do refleksji nad iluzjami i zagrożeniami płynącymi z korzystania z nowoczesnych technologii. Najnowsze wydawnictwo pt. „Ground Zero Mixtape” to muzyczny powrót do dojrzewania w latach 90.

Page generated in 0.0163 seconds.