Z ostatniej chwili

WOŚP 2020 - wiatr w żagle

2020-01-13 13:25:29 informacje
img

12 stycznia po raz 28. zagrała w Częstochowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano na zakup najnowocześniejszych urządzeń ratujących życie i zdrowie dzieci - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Tradycyjnie już świąteczne granie rozpoczęło się od Częstochowskiego Biegu „Policz się z cukrzycą”. Wzięło w nim udział około 150 biegaczy. Następnie częstochowskimi Alejami przemaszerowała „Parada Serc”, której uczestnicy przygotowali własnoręcznie wykonane serducha. Paradzie towarzyszyły m.in. animacje taneczne oraz piosenki dla dzieci. Przez cały dzień na scenie na placu Biegańskiego odbywały się licytacje „WOŚP-owych” gadżetów. Wydarzeniu towarzyszyły też dodatkowe atrakcje, odbywające się zarówno w centrum miasta, jak i poza nim. Było wesołe miasteczko, wspólne wyklejanie serduszek, akcja krwiodawstwa, a także paintball, kręgle, czy VII Śląska Integracja Terenowa – jedna z większych w kraju imprez ,,offroadowych” pod egidą WOŚP.

Podczas finału WOŚP nie mogło zabraknąć muzyki. W tym roku na scenie zagrał zespoły Rastafajrant, PasiBrzuchy, Pogoria, czy Zouzy. Gwiazdą wieczoru był zespół Tabu ze swoją mieszanką reggae, muzyki ska i elementów bałkańskich. Kulminacją wieczoru tradycyjnie było „Światełko do Nieba”.

W tym roku świąteczne kwestowanie odbywało się także na specjalnych liniach komunikacji miejskiej, obsługiwanych przez zabytkowe pojazdy. Wszyscy zainteresowani mogli wziąć udział w bezpłatnych przejazdach, m.in. autobusem Ikarus 280.02 oraz tramwajem Konstal 102Na.

28. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbywał się pod hasłem „Wiatr w żagle – dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej”. Każdego dnia chirurdzy wszelkich specjalności ratują życie najmłodszych pacjentów. Aby operacje były skuteczne i bezpieczne, potrzeba najnowocześniejszego sprzętu – w tym lamp i stołów operacyjnych, aparatów do znieczulenia, sprzętu monitorującego czy urządzeń teletransmisyjnych. Są one niezbędnym wyposażeniem sal operacyjnych i zakładów diagnostyki obrazowej. Pieniądze, które zebrano w tym roku, przeznaczone będą też na zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej – inkubatorów, monitorów, respiratorów, strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto WOŚP planuje zakup ultrasonografów i echokardiografów – zarówno dla sal operacyjnych, jak i oddziałów pooperacyjnych.

Fot. MF / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0168 seconds.