Z ostatniej chwili

WOŚP w Częstochowie

2019-01-14 11:59:16 informacje
img

13 stycznia po raz 27. zagrała w Częstochowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem zbierano na specjalistyczny sprzęt dla dziecięcych szpitali w Polsce - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Jak co roku zarówno na najmłodszych, jak i na dorosłych uczestników imprezy czekał szereg atrakcji.
Wszystko zaczęło się od startu VII Częstochowskiego Biegu „Policz się z cukrzycą”, w którym wzięło udział około 200 biegaczy. Następnie Alejami przemaszerowała „Parada Serc” z udziałem najmłodszych mieszkańców miasta. W międzyczasie na przybyłych na plac Biegańskiego czekały takie propozycje, jak przyjezdne wesołe miasteczko, animacje i konkursy, wojskowa grochówka, stoiska wystawców.
Orkiestrowe granie odbywało się również poza centrum miasta. Zainteresowani mogli skorzystać m.in. z lekcji nurkowania, zawodów paintballowych, konsultacji weterynaryjnych, przejażdżki samochodem terenowym.
Datki na rzecz orkiestry zbierało w tym roku pół tysiąca wolontariuszy z puszkami.
Jednym z ważniejszych punktów wydarzenia były koncerty. Na scenie na placu Biegańskiego pojawili się tacy artyści, jak: Wisien, Eternal Spiritis, Wszyscy byliśmy harcerzami, RobGitarnik & Positive Virus oraz Pączki w Tłuszczu. Gwiazdą Finału był zespół Big Cyc.
W tym roku zbierano pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce jest ich dziś blisko 50. Zasięgiem obejmują teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.
Końcówkę 27. finału WOŚP przyćmiły tragiczne wieści z Gdańska, gdzie podczas „Światełka do Nieba” 27-letni mężczyzna zaatakował nożem prezydenta miasta. Jeszcze tego samego dnia wyrazy solidarności z Pawłem Adamowiczem opublikował w mediach społecznościowych prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, który – podobnie jak prezydent Gdańska - tego dnia kwestował i wziął udział w „Światełku do Nieba”.
- Wszyscy bądźmy teraz myślami z Pawłem Adamowiczem i Jego bliskimi. Panie Prezydencie, niech Pan się trzyma i wraca do zdrowia – napisał prezydent Częstochowy.
Fot. Justyna Tomorowska/Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 1.0293 seconds.