Z ostatniej chwili

WYDARZENIE – prace Wojciecha Siudmaka w Miejskiej Galerii Sztuki

2024-05-16 10:43:59 informacje
img

Przed nami święto miłośników realizmu fantastycznego. Wyjątkowa wystawa ikonicznych dzieł Wojciecha Siudmaka zatytułowana „Omnis” dziś, w czwartek 16 maja zostanie otwarta w Miejskiej Galerii Sztuki (III Aleja 64). Jeśli o jakimś wydarzeniu powiemy, że jest jednym z najważniejszych w tym roku – to z całą pewnością właśnie o tej wystawie. 

Uroczyste otwarcie zaplanowano na 18.30, wcześniej, na 17.00, zaplanowano spotkanie z artystą w OKF-ie, lecz miejsca na nie zarezerwowano w mig. Na pewno jednak twórca otworzy wystawę swych prac. 

Wystawa umożliwi szerokiemu gronu odbiorców udział w poetyckiej wyobraźni artysty. Jego surrealistyczne wizje fascynują i wpływają na wrażliwość milionów fanów fantasy na całym świecie.

Wojciech Siudmak – artysta malarz, rysownik i rzeźbiarz uważany jest za czołowego przedstawiciela realizmu fantastycznego i od lat ceniony za ten rodzaj twórczości. Urodził się 10 października 1942 roku w Wieluniu. W latach 1956–1961 uczył się w Warszawie, w Liceum Sztuk Plastycznych, następnie studiował w Akademii Sztuk Pięknych. We wrześniu 1966 r. wyjechał do Paryża i rozpoczął studia w École des Beaux-Arts. Dziś mieszka i tworzy we Francji. 

Jest jednym z niewielu polskich artystów, którzy osiągnęli prawdziwie międzynarodową sławę. Dzieła Wojciecha Siudmaka są rozpowszechniane na rynku międzynarodowym i wykorzystywane jako plakaty muzyczne, teatralne i filmowe oraz okładki płyt i książek. Stały się symbolami prestiżowych imprez jak Festiwale Filmowe w Cannes, Montrealu i Paryżu.

Jego rysunki znają czytelnicy magazynu „Fantastyka” i powieści z kręgu fantastyki naukowej. Obecnie artysta kończy rozpoczętą w 2004 r. monumentalną pracę nad cyklem „Diuna” Franka Herberta oraz całością dzieł Philipa K. Dicka, realizując dla każdego tomu serie oryginalnych rysunków. 

Z jego inicjatywy powstała w 2002 roku Fundacja Siudmak Arkana XXI. W tym samym roku stworzył Światowy Projekt Pokoju, którego symbolem jest monument Wieczna Miłość. Rzeźba z brązu została odsłonięta w Wieluniu 31 sierpnia 2013 r. Artysta zawarł w tym dziele pokojowe przesłanie, które dzięki uniwersalności sztuki może być odczytane bez względu na czas, miejsce, narodowość lub wyznanie.

Kontakt z twórczością Siudmaka, mimo że odnosi się do fantazji, skłania jednocześnie do refleksji nad realnym losem naszej planety. Pełna symboliki wystawa OMNIS (Wszystko) niewątpliwie będzie wydarzeniem artystycznym w Częstochowie.

Wystawa czynna

wtorek – niedziela, w godz. 13.00 – 19.00 /lipiec, sierpień/

wtorek, czwartek, piątek, sobota, niedziela, w godz. 13.00 – 18.00

środa, w godz.: 10.30 – 17.00 /maj, czerwiec, wrzesień/

Bilety:

45 PLN normalne, 40 PLN ulgowe (w cenie wstęp na pozostałe wystawy)

35 PLN normalne 30 PLN ulgowe – w środy (wstęp na pozostałe wystawy – bezpłatny)

W poniedziałki – wystawa są nieczynne.

Page generated in 0.0175 seconds.