Z ostatniej chwili

Weekend miłośników fantastyki

2019-04-11 10:52:16 informacje
img

Czekon - częstochowski konwent przeznaczony dla miłośników szeroko pojętej fantastyki - odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia na terenie Uniwersytetu im. Jana Długosza. Organizatorzy zaprosili wyśmienitych gości i przygotowali masę atrakcji. Wstęp wolny - każdy będzie mógł za darmo wejść i wziąć udział w wydarzeniu.

Magia i miecz, kosmiczne filmy akcji, a może trud przetrwania w postapokaliptycznym świecie? Czy to w literaturze, grach komputerowych, komiksach, czy kinematografii - nie podlega dyskusji, że fantastyka stała się nieodłącznym elementem kultury współczesnej. Każdy chyba choć raz w życiu marzył o przeżyciu wielkiej przygody, a nie ma innego gatunku, który by w takim stopniu to ułatwiał. Z tego też powodu na całym świecie, również w Polsce, fantastyka cieszy się ogromną popularnością. Oferuje asortyment tak szeroki, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Chcąc sprostać wielkiemu zainteresowaniu, fani dbają, by zawsze coś się w tym temacie działo. Z takiej właśnie inicjatywy powstał Czekon.

Częstochowski konwent ma już swą tradycję -podobny organizowany był już w roku 2004 i 2005. Oferuje mnóstwo niezapomnianych wrażeń i atrakcji. Uczestnicy będą mogli spotkać się z wieloma znamienitymi polskimi autorami, wysłuchać wykładów i prelekcji na ciekawe tematy lub zmierzyć się z przyjaciółmi w grach planszowych (i nie tylko). Nade wszystko jednak Czekon jest również cudowną okazją poznania wielu wspaniałych ludzi o podobnych zainteresowaniach i pasjach.

Na wydarzeniu zagoszczą takie chociażby osobistości, jak Jarosław Grzędowicz, twórca m.in. serii powieści „Pan Lodowego Ogrodu”; Maja Lidia Kossakowska, nazywana pierwszą damą polskiej fantastyki; Jacek Komuda, autorpopularnych powieści historycznych; Maciej Parowski, długoletni redaktor naczelny czasopisma „Nowa Fantastyka”; Piotr W. Cholewa, jeden z najbardziej cenionych polskich tłumaczy z języka angielskiego, tłumacz powieści z cyklu „Świat dysku” Terry Pratchetta; Stanisław Mąderek, reżyser, scenarzysta, producent filmowy, odpowiedzialny m.in. za film krótkometrażowy „Stars in Black”. To tylko początek dłuższej listy wyśmienitych nazwisk!

Co się natomiast tyczy warstwy bardziej rozrywkowej, to planowane są m.in. profesjonalnie prowadzone sesje w grach fabularnych „Dzikie Pola”, „Warhammer Fantasy Roleplay 4 PL”, „Słowianie - Mitologiczna Gra Fabularna” czy „Maski: nowe pokolenie”. Organizatorzy obiecują też wiele innych gier i zabaw, by zagwarantować uczestnikom absolutny brak nudy.

Prawdziwą wisienką na torcie będzie prapremiera filmu „Wojna Gwiazd”, dokumentu traktującego o okolicznościach i zjawisku wejścia „Gwiezdnych wojen” do kin na przełomie lat 70. i 80. w ówczesnej Polsce. Za tę wyjątkową produkcję odpowiedzialny jest reżyser Radosław Salamończyk wraz ze scenarzystą Jakubem Turkiewiczem, którzy także zaszczycą konwent swoją obecnością. Postawili oni sobie za cel ukazanie jak najwierniejszego obrazu narodzin kultowej serii w czasach PRL-u. Istny powrót w sentymentalną przeszłość dla tych, którzy już wtedy zachwycali się i uczestniczyli w tym fenomenie, cenny też dla późniejszych pokoleń.

Swój kącik znajdą także miłośnicy historii i inscenizacji. Muzeum Częstochowskie i Garnizon Fortecy Częstochowskiej zadbają, by konwent nabrał pewnego rysu i klimatu, aby podobać się także fanom zamierzchłych dziejów. Uczestnicy będą mieli więc możliwość przyodziania zbroi rycerskich oraz zapoznania się z uzbrojeniem żołnierzy okresu napoleońskiego - a to wszystko wprost od ekspertów i pasjonatów.

Czekon rozpocznie się w piątek 12 kwietnia i potrwa trzy dni. Każdy dzień cechował się będzie zróżnicowanym i bogatym programem, nikt nie powinien zatem narzekać na nudę. Na miejsce wydarzenia wybrano teren Uniwersytetu im. Jana Długosza przy ul. Zbierskiego 2/4. Zainteresowani dalszymi szczegółami mogą je poznać na stronie internetowej www.czekon.pl i facebookowej konwentu, gdzie ukazują się kolejne informacje.

Page generated in 0.0296 seconds.