Z ostatniej chwili

Wernisaż „Genus Triplex” Szymona „Sapera” Maliszewskiego

2024-06-21 14:11:05 informacje
img

Wernisaż „Genus Triplex” Szymona „Sapera” Maliszewskiego dziś, w piątek 21 czerwca odbędzie się w Konduktorowni (ul. Piłsudskiego 34/36). Początek o 19.30.

Genus Triplex to wystawa na której zostaną zaprezentowane trzy serie obrazów Szymona „Sapera” Maliszewskiego" powstające na przestrzeni ostatnich dwóch lat:

Animalium – portrety zwierząt, inspirowane licznymi podróżami autora do miejsc gdzie łatwiej spotkać dzikie zwierze niż człowieka;

Calvarias Animalium – zwierzęce czaszki, nawiązujące do codziennego zajęcia autora – tatuowania;

Seria Spiska – abstrakcyjne pejzaże malowane w górach, mocno związane z miejscem w którym powstają.

*

Szymon „Saper” Maliszewski – absolwent Zespołu Szkół Plastycznych im. Jacka Malczewskiego, kierunek: ceramika użytkowa. Studiował malarstwo na Uniwersytecie Jana Długosza, jednak po dwóch latach rzucił studia i poświęcił się nauce tatuowania. Do dziś wspomina słowa kolegi z roku: „Nie pozwolą mi uczyć się malarstwa, bo słabo rzucam piłką na WF-ie”.

W czasie, gdy zaczynał tatuować, podejmował się dodatkowo pracy jako kucharz. Skończył dwuletni kurs gastronomiczny, zdając egzamin państwowy i po odebraniu świadectwa zakończył przygodę z kuchnią, mówiąc: „Wiem już tyle o restauracjach, że nigdy nie chcę mieć swojej”.

Prowadzi salon tatuażu SPRS Tattoo w Częstochowie, tatuuje w stylu linearnym, dotwork i blackwork. Poza tatuowaniem, jego największą pasją jest muzyka, realizacja koncertów i teledysków, niekiedy częściej jest w trasie niż w swoim salonie. Od 20 lat jest związany z wieloma zespołami, można go spotkać za sceną koncertów i festiwali w całym kraju.

Malarstwo jest dla „Sapera” odskocznią od codziennego tatuowania, w tym od zamknięcia do małego formatu. W swoich obrazach nawiązuje do wykonywanych tatuaży treścią, monochromatycznością oraz prostą formą. Maluje w bacówce położonej na Spiszu (rejon między Tatrami i Pieninami), której okolica pozwala wyciszyć się i skupić na czerpaniu inspiracji z natury. Od 2005 r. wielokrotnie można było oglądać jego prace na wystawach zbiorowych i autorskich. Jego ulubieni artyści to m.in.: Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Jacek Malczewski, Alfons Mucha i Stanisław Ignacy Witkiewicz. 

Page generated in 0.017 seconds.