Z ostatniej chwili

Czy doczekamy się częstochowskiej Alei Gwiazd

2021-03-01 14:30:42 informacje
img

W lipcu 2019 roku Rada Dzielnicy Stare Miasto zwróciła się do prezydenta Częstochowy z prośbą o rewitalizację Ulicy Nad Wartą i uczynienie z niej Alei Częstochowskich Artystów.

Pomysł był sprawdzony, znany z innych miejscowości, które z kultury robią swój atut i turystyczną atrakcję, inicjatorzy zasugerowali, by wyłożyć chodnik mosiężnymi gwiazdami z imionami i nazwiskami artystów oraz ich profesją. Odmienna wobec tego rodzaju propozycji była sugestia, by gwiazdami uwieczniono nieżyjących już twórców, rodowitych częstochowian o ogromnym dorobku artystycznym. Z pewnością nie wszyscy będą mogli mieć „swoją” ulicę, plac czy skwer, nawet jeśli na to zasługują.

W piśmie do prezydenta Częstochowy wskazano, że podobna ulica podniosłaby walory i atrakcyjność Starego Miasta, upamiętniła osoby, które artystycznie pracowały na dobre imię Częstochowy w Polsce i w świecie, pomagała poznać dzieje miasta, jego znamienite postaci.

Przedsięwzięcie warte jest rozważenia, choć być może niekoniecznie z ograniczeniem do osób nieżyjących - w końcu ogromnym wydarzeniem jest w innych miastach możliwość obejrzenia ceremonii z obecnością postaci, która jest utrwalana gwiazdą.

Pewną namiastką było zbieranie odcisków dłoni artystów, którzy odwiedzili Zespół Szkół Ekonomicznych. Po latach widać, jak miła jest to pamiątka, ile wspomnień przywołuje. Przeniesienie tego pomysłu w przestrzeń miejską byłoby cyklicznym wydarzeniem, zwracało uwagę na dziedzinę, która w ostatnich dziesięcioleciach nieraz stała się powodem do naszej dumy: kulturę. Warto po dwóch latach od złożenia pisma do niego wrócić. Tym bardziej, że poparło go wówczas 799 osób.

Na zdjęciu: Aleja Gwiazd w Łodzi. 

Fot. Wikipedia

Page generated in 0.0181 seconds.