Z ostatniej chwili

Wernisaż wystawy Marty Frej

2023-11-03 16:16:19 informacje
img

#jestemsilnabo to tytuł wystawy Marty Frej. Prace artystki będzie można oglądać od dziś, piątku 3 listopada. Wernisaż z udziałem Maćka Kora, który wraz z przyjaciółmi (swoimi i Marty) ozdobi uroczystość swoją muzyką, rozpocznie się o godz. 19.00 w Galerii 4 Arte (ul. 1 Maja 27, wejście od parkingu).
Marta Frej – ilustratorka, artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm, ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę „Memy i grafy. Dżender, kasa i seks”, a w ubiegłym roku ukazały się jej komiks „Dromaderki” oraz książka „150 Twarzy Marty Frej”. 
Najbardziej popularne jej prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, są wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.
Marta Frej urodziła się i wychowała w Częstochowie. Wróciła tu po studiach w Łodzi i okresie pracy w macierzystej uczelni. Tu założyła wraz ze swoim partnerem Tomkiem Kosińskim Fundację Kulturoholizm, która szybko wzbogaciła Częstochowę inicjatywami sztuki alternatywnej, m.in. Festiwal ART.eria. Wraz z Tomkiem i Adamem Florczykiem animowali Centrum Promocji Młodych. Po likwidacji CPM Marta wraz z Tomkiem zatrudnieni byli w Ośrodku Promocji Kultury „Gaude Mater”. W tym okresie, obok dotychczas uprawianego malarstwa, artystka zaczęła się wypowiadać w formie malarskich plakatów, które szybko przyniosły jej rozgłos. Obok malarstwa sztalugowego pokazała je na wystawie indywidualnej w OPK. 
Obecnie mieszka w Gdyni.

 

Page generated in 0.0161 seconds.