Z ostatniej chwili

Wiatr w żagle

2020-01-02 13:42:39 informacje
img

12 stycznia w całej Polsce odbędzie się - pod hasłem: „Wiatr w żagle - Dla zapewnienia najwyższych standardów diagnostycznych i leczniczych w dziecięcej medycynie zabiegowej” - 28.  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W zeszłym roku Częstochowa zebrała prawie 450 tys. zł i wszyscy liczą, że w tym roku uda pobić się ten fantastyczny wynik. W końcu zbiórka jest dla tych najmłodszych i najbardziej bezradnych.
Fundusze, które uda się zgromadzić podczas tegorocznego finału WOŚP, zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia i zdrowia dzieci potrzebujących różnego rodzaju operacji. Chirurdzy wszystkich specjalności dzień i noc w całej Polsce ratują życie najmłodszych pacjentów. Aby te operacje były skuteczne i bezpieczne, potrzebne są najnowocześniejsze i bardzo kosztowne urządzenia medyczne (m.in.: lampy operacyjne, stoły operacyjne, diatermie, aparaty do znieczulenia, sprzęt monitorujący, urządzenia teletransmisyjne, aparaty RTG z ramieniem C, zestawy endoskopowe). Stanowią one niezbędne wyposażenie sal operacyjnych i zakładów diagnostyki obrazowej. Tegoroczny cel Finału obejmuje także zakup wyposażenia dla oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej. W ich przypadku planowane jest nabycie inkubatorów, monitorów, respiratorów, a także strzykawek automatycznych i objętościowych. Ponadto, zarówno dla sal operacyjnych jak i oddziałów pooperacyjnych, niezbędne będą zakupy ultrasonografów i echokardiografów.
W częstochowskim sztabie WOŚP przygotowania do Finału trwały już od października. W związku z czym 12 stycznia mieszkańcy miasta mogą liczyć na niedzielę pełną atrakcji: fantastycznych koncertów, licytacji unikatowych przedmiotów, smakowania pysznej grochówki i przede wszystkim doskonałej zabawy. O godz. 11.00 warto będzie pojawić się na placu Biegańskiego, żeby pokibicować 150 biegaczom, którzy po raz ósmy pobiegną w Częstochowskim Biegu „Policz się z cukrzycą”. Pół godziny później z placu Daszyńskiego ruszy dziecięca Parada Serc. Najlepiej pojawić się na niej z własnymi instrumentami i własnoręcznie wykonanymi serduchami, bo plan jest taki, żeby wspólnie pohałasować! Paradę uświetnią animacje taneczne Pana Maćka, a także występ Elisy, złożony z przepięknych piosenek dla dzieci. Z kolei o godz. 13.00 rozpocznie się sprzedaż wyjątkowych wielkoorkiestrowych gadżetów, które z pewnością będą świetną pamiątką z tegorocznego Finału. 
Oczywiście w tym roku nie zabraknie również doskonałych koncertów. O muzyczne tło zbiórki zadbają zespoły: Rastafajrant, PasiBrzuchy, Pogoria, Zouzy. Gwiazdą wieczoru będzie natomiast zespół Tabu. Powstał on w 2003 roku - z inicjatywy Rafała Karwota oraz Marcina Suchego - i przez ostatnie 16 lat konsekwentnie podbijał serca fanów swoim energetycznym reggae, mocną sekcją dętą i charyzmą sceniczną. W ich muzyce można usłyszeć również ska i elementy bałkańskie. Tabu ma na koncie pięć studyjnych albumów („Jednosłowo”, „Salut”, „Endorfina”, „Meteory”, „Sambal”), setki zagranych koncertów i tysiące przejechanych kilometrów w trasie po całej Polsce. Są jak wielka rodzinna machina, która prze do przodu niczym dobrze rozpędzona lokomotywa. To właśnie oni zaprowadzą nas o godz. 20.00 ku obowiązkowemu Światełku do Nieba!
XXVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Częstochowie to również liczne imprezy towarzyszące, odbywające się poza ścisłym centrum miasta. M.in. VII Śląska Integracja Terenowa, czyli jedna z największych w Polsce imprez offroadowych pod szyldem WOŚP. Ponadto tego dnia będzie można wziąć udział w paintballu, wyjść na kręgle, a nawet postrzelać na strzelnicy! Szczegółowe informacji można znaleźć na stronie www.wosp.czest.pl i na profilu FB częstochowskiego sztabu WOŚP. 

Page generated in 0.0155 seconds.