Z ostatniej chwili

Wkrótce rusza akcja „Aleje - tu się dzieje”

2019-04-28 14:19:13 informacje
img

Przez cztery wiosenno-letnie miesiące Częstochowa znowu będzie regularnie rozbrzmiewać muzyką na żywo, przyciągać spektaklami oraz spotkaniami wokół literatury, filmu, fotografii i podróży. Imprezy skumulują się w tym roku w okolicach weekendu – od czwartku do niedzieli - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.  
Cykl kulturalny „Aleje – tu się dzieje!” ma już 7 lat.
- Czas więc na pewne odświeżenie formuły – zgodne zresztą ze zbieranymi przez nas sugestiami bywalczyń i bywalców „alejowych” imprez – zapowiada prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Koncerty, spotkania i inne atrakcje projektu przesuną się w tym roku bliżej weekendu – rozłożą się równomiernie od czwartku do niedzieli.
Dzięki takiemu rozwiązaniu będzie można uczestniczyć w kilku wydarzeniach jednego dnia. Porcja kulturalnych propozycji będzie bardziej skondensowana – cały cykl nabierze tym samym bardziej „weekendowego” charakteru, kojarzącego się z odpoczynkiem od pracy.   
Jak poprzednio, różnym dniom tygodnia przypisane zostaną odmienne dziedziny sztuki. Czwartek to tym razem dzień teatru. Nad jakością spektakli będzie czuwał z jednej strony Wojtek Kowalski – ekspert od przestawień off-owych, a z drugiej – Teatr im. Adama Mickiewicza. W czwartek na rozmaite wydarzenia zaprosi też Muzeum Częstochowskie. Spotkania literackie przenoszą się w tym roku na piątek, a ich miejscem będzie sala Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Piątkowe wieczory będą też zarezerwowane na koncerty – o jakość muzyki zadbają koordynatorzy znani z poprzednich wydań cyklu, czyli Michał Rorat, Michał Walczak, Tadeusz Ehrhardt-Orgielewski i Jarosław Woszczyna. Soboty to najczęściej większe imprezy plenerowe, a niedziele – spotkania rodzinne, specjalne propozycje dla dzieci (przy sporym udziale Biblioteki Publicznej) oraz miejsce na muzykę klasyczną.  
Na co będzie się można wybrać w pierwszy miesiąc cyklu? 10 maja czeka nas spotkanie z Dorotą Masłowską – pisarką, autorką sztuk teatralnych, felietonistką, laureatką nagrody Nike. W zeszłym roku ukazała się jej nowa powieść „Inni ludzie”.  Wojciech Tochman, jeden z najwybitniejszych polskich reporterów – będzie bohaterem literackiego spotkania 24 maja. Jego najnowsza książka „Pianie kogutów, płacz psów”, to portret Kambodży 40 lat po reżimie Pol Pota. Z jedynym jak dotąd Polakiem w kosmosie, generałem Mirosławem Hermaszewskim, spotkamy się 23 maja w Muzeum Częstochowskim.  Układające się w opowieść o życiu niezwykłego barda, pieśniarza i poety utwory Edwarda Stachury będziemy mogli usłyszeć w wykonaniu Piotra Machalicy 16 maja w Teatrze im. A. Mickiewicza. A to tylko niektóre z majowych propozycji.
W tym sezonie wiosenno-letnim swoje oblicze zmienia nieco plac Biegańskiego – miejsce licznych kameralnych propozycji cyklu „Aleje – tu się dzieje!”, ale i dużych, gromadzących tłumy imprez plenerowych, jak koncerty z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego czy festiwal „Retro”. Od zeszłego sezonu przed Odwachem można przysiąść w zielonym zakątku. Tej wiosny na placu pojawia się dekoracja autorstwa Jarosława Koziary, artysty w twórczy i niecodzienny sposób przekształcającego przestrzeń. Zajmujący się m.in. happeningiem, sztuką performance czy land artem (twórczością wykorzystującą środowisko naturalne, ziemię) absolwent Wydziału Grafiki Warsztatowej ASP zainstalował w piątek na  „Bieganie” swoje lampiony, które w czasie sezonu wiosenno-letniego będą tworzyć klimat, ubarwiać i uatrakcyjniać przestrzeń placu.  

Page generated in 0.0313 seconds.