Z ostatniej chwili

Wspieramy częstochowską gastronomię

2020-03-31 09:32:41 informacje
img

Grupa o nazwie „Wspieramy częstochowską gastronomię” powstała na Facebooku, aby zachęcać do korzystania z oferty lokalnych restauracji, barów czy pizzerii także w czasie pandemii – gdy nie można ich osobiście odwiedzić. Aby przetrwać kryzys, lokale gastronomiczne przestawiają się na nowy tryb pracy – dowóz jedzenia do klientów bądź odbiór osobisty - informuje Marcin Breczko z Biura Prasowego Urzędu Miasta.  
Grupę założył Jan Sętowski –  artysta i animator kultury. Jest ona platformą wsparcia dla lokali gastronomicznych, które – podobnie jak cała przedsiębiorczość, zwłaszcza drobna – zmagają się ze spowodowanym pandemią zastojem. Obecna sytuacja uderza nie tylko we właścicieli lokali, ale we wszystkich, którzy w nich pracują, a także w partnerów biznesowych barów i restauracji – hurtownie czy dostawców.
Zdaniem inicjatora grupy, tylko same częstochowianki i częstochowianie – działając wspólnie – są w stanie zapewnić teraz przetrwanie knajpkom, restauracjom, barom, kawiarniom. Oczywiście w obecnych warunkach przywrócenie wcześniejszej wysokości utargów będzie raczej niemożliwe, ale uda się przynajmniej ocalić wiele lubianych miejsc spotkań, mających często swój oryginalny charakter i nadających różnym zakątkom Częstochowy kolorytu. Można się do tego przyczynić, zamawiając w restauracjach, pizzeriach czy kawiarniach większe lub mniejsze porcje jedzenia, które teraz jest dowożone do klientek i klientów bądź przygotowywane na wynos. Niektóre restauracje dostarczają też dania poza Częstochowę.
Osoby, które dołączają do grupy „Wspieramy częstochowską gastronomię”, publikują zdjęcia zamówionych do domu dań, dzielą się swoimi wrażeniami i preferencjami. Nade wszystko pokazują jednak, że w obecnych, uniemożliwiających gromadzenie się w miejscach publicznych warunkach, również można korzystać z oferty gastronomicznej miasta. A publikowane posty są najlepszym dowodem, jak ta oferta jest różnorodna. Na stronie można też znaleźć m.in. prezentacje sylwetek częstochowskich restauratorów, osobiście promujących swoją markę, czy uaktualniane ciągle menu rozmaitych lokali.  Do grupy można dołączyć pod linkiem https://www.facebook.com/groups/590782361477263/
Warto przypomnieć, że z propozycją systemowego wsparcia dla lokalnych restauratorów, którzy najczęściej także mają w ofercie napoje alkoholowe, wystąpił prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. Zwrócił się do Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Ministerstwa Zdrowia o przygotowanie aktów prawnych umożliwiających zwrot opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.

 

Page generated in 0.0135 seconds.