Z ostatniej chwili

Wybory do Europarlamentu

2019-05-23 11:56:33 informacje
img

W najbliższą niedzielę 26 maja odbędą się wybory do Europarlamentu. Tego dnia każdy z nas będzie miał możliwość współdecydować o przyszłości Wspólnoty Europejskiej, a co za tym idzie – o przyszłości Częstochowy.

Nasz kraj należy do Wspólnoty od 15 lat, a korzyści, jakie płyną z tego udziału, można zaobserwować na co dzień. Zdecydowana większość Polaków jest przychylnie nastawiona do Unii Europejskiej, bo zdaje sobie sprawę, że to ogromna szansa na rozwój całego kraju i poszczególnych samorządów. Teraz pojawia się kolejna możliwość, by poprzez udział w głosowaniu spełnić swój obywatelski obowiązek i mieć czynny udział w kształtowaniu przyszłych losów - w tym przypadku Europy... Polski... Częstochowy.

O potrzebie udziału w wyborach do Europarlamentu przekonuje m.in. prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, który wystosował list do mieszkanek i mieszkańców Częstochowy. Poniżej jego treść:

 

Szanowni Państwo,

26 maja czekają nas wybory do Parlamentu Europejskiego.

Polska ma w zjednoczonej Europie swoje miejsce już od 15 lat. Mamy więc możliwość wyboru naszych przedstawicielek i przedstawicieli do unijnego parlamentu. To nie tylko nasze demokratyczne prawo i obowiązek, ale przede wszystkim dzięki czynnemu udziałowi w najbliższych wyborach podkreślamy nasze przywiązanie do wspólnej Europy i jej wartości. Dajemy dowód naszej troski o jej kształt i przyszłość, a zatem też dbałości o Częstochowę.

Zachęcam więc gorąco – weźmy jak najliczniej udział w wyborach 26 maja!

Wiem, jak ważne dla Państwa są sprawy naszego miasta. Częstochowa jest miejscem polskim i europejskim, otwartym na innowacje, chcącym tworzyć coraz bardziej przyjazne warunki życia. Miasto silnie włączone w międzynarodową gospodarkę, poprzez obecność dużych i nowoczesnych fi rm wielu branż.

Wybory do Parlamentu Europejskiego są więc istotne także z punktu widzenia dalszego rozwoju Częstochowy. W ostatnich latach jej potencjał udało nam się wzmocnić w ogromnym stopniu dzięki pozyskaniu ponad 1,5 miliarda złotych pieniędzy europejskich. Już teraz możemy się cieszyć np. z wyremontowanej Filharmonii Częstochowskiej, ocieplonych szkół, lodowiska czy nowej linii tramwajowej na Błeszno, a rodzice powracający do pracy po urlopie macierzyńskim, rodzicielskim lub wychowawczym mogli skorzystać z refundacji kosztów zatrudnienia niani. 

To oczywiście tylko parę przykładów projektów, które miały wpływ na nasze codzienne życie. W mieście realizowanych jest kilka dużych projektów, niebawem ruszą kolejne wielkie inwestycje z unijnym wsparciem.

Tylko nasza stabilna obecność w UE pozwoli utrzymać dynamikę lokalnego rozwoju, umocnić pozycję Częstochowy jako nowoczesnego ośrodka gospodarczego i akademickiego, budować miasto przyjazne dla wszystkich.

Unia to jednak nie tylko szansa na cywilizacyjny awans. To współdecydowanie o sprawach Europy i całego globu. To zasada solidarności, z której i my już tak bardzo skorzystaliśmy. To wspólnotowy budżet na inwestycje, dzięki którym także samorząd może lepiej odpowiadać na potrzeby lokalnej wspólnoty.

To podróżowanie bez wiz i paszportów oraz możliwość nauki i pracy w krajach UE. To swoboda myślenia, wypowiedzi i twórczości, poszanowanie praworządności, praw człowieka i wyników demokratycznych wyborów. Dzięki naszej obecności w zjednoczonej Europie łatwiej jest umacniać i chronić te uniwersalne wartości, także na poziomie samorządowym.

Bilans 15 lat Polski w Unii Europejskiej jest, moim zdaniem, zdecydowanie pozytywny – także dla Częstochowy. Warto być w zjednoczonej Europie – dla swobód, wolności i standardu życia, jaki zapewnia.

Aby naszą obecność w niej podkreślać i umacniać – musimy spotkać się 26 maja w lokalach wyborczych.

Głosując, wybierajmy kandydatki i kandydatów naszym zdaniem najlepszych – dla Unii, kraju i naszej lokalnej wspólnoty.

Chodźmy głosować – wybierzmy wspólną Europę!

 

Krzysztof Matyjaszczyk

Prezydent Miasta Częstochowy

 

Page generated in 0.0339 seconds.