Z ostatniej chwili

Wyrok w sprawie kradzieży metodą „na przebite koło”

2018-11-27 16:59:15 informacje
img

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok przeciwko dwóm obywatelom Gruzji i obywatelowi Litwy dotyczący kradzieży metodą „na przebite koło” - informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie
Wyrokiem z 22 listopada sąd skazał oskarżonych na kary po 4 lata pozbawienia wolności oraz po 10.000 zł grzywny. Zobowiązał ich też do naprawienia szkód wyrządzonych przestępstwami poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonych stosownych kwot.
Wymierzone przez sąd kary są zgodne z wnioskami, jakie w tej sprawie prokurator złożył w mowie końcowej.
W toku śledztwa Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ ustalono, że 7 listopada 2017 r. mieszkaniec Częstochowy zawiadomił Policję o kradzieży z jego samochodu 30.000 zł. Z zeznań mężczyzny wynikało, że tego dnia w godzinach popołudniowych pobrał z banku w Częstochowie pieniądze, schował do reklamówki i położył na przednim siedzeniu pojazdu. Następnie wsiadł do samochodu i pojechał do domu. Jadąc ulicą Pułaskiego, stwierdził przebicie opony i z tego powodu zatrzymał się na pobliskim placu. Tam zajął się wymianą koła z przebitą oponą na koło zapasowe. W tym czasie reklamówka z pieniędzmi znajdowała się na przednim siedzeniu samochodu. Potem pokrzywdzony udał się do domu i zauważył, że w reklamówce nie ma pieniędzy.
W wyniku czynności śledczych stwierdzono, że kradzieży dopuściło się dwóch obywateli Gruzji i obywatel Litwy. Mężczyźni zostali zatrzymani kilka dni później w miejscowości Osiecz koło Konina, a następnie na wniosek prokuratora tymczasowo aresztowani przez Sąd Rejonowy w Częstochowie. Podczas przeszukania sprawców ujawniono noże i kolce służące do przebijania opon oraz przedmioty pochodzące z przestępstw
W trakcie dalszego postępowania ustalono, że oskarżeni popełnili również inne przestępstwa kradzieży, działając metodą „na przebite koło”. Mechanizm działania sprawców polegał na tym, że obserwowali w bankach lub kantorach osoby pobierające większą ilość gotówki. Następnie jeden z oskarżonych przecinał nożem oponę samochodu osoby pobierającej gotówkę. Potem jechali za pokrzywdzonymi i wykorzystywali moment zatrzymania pojazdu i wymiany opony. Wtedy dokonywali kradzieży pieniędzy i innych przedmiotów znajdujących się w samochodzie.
W postępowaniu stwierdzono, że oskarżeni w okresie od czerwca 2014 r. dopuścili się szeregu przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” w Częstochowie, Poznaniu, Wrocławiu, Siemianowicach Śląskich, Turku, Łodzi, Koninie i Warszawie. Łączna wartość skradzionych przez nich pieniędzy przekracza 500.000 zł.
Przesłuchani przez prokuratora mężczyźni nie przyznali się do zarzucanych im przestępstw kradzieży metodą „na przebite koło” (z wyjątkiem jednego z obywateli Gruzji, który przyznał się do kradzieży, która miała miejsce w Koninie). Wyjaśnienia te stoją jednak w sprzeczności z zebranymi w śledztwie dowodami, a zwłaszcza z zabezpieczonymi zapisami monitoringu i opiniami z zakresu identyfikacji antropologicznej wizerunków osób.
Obywatele Gruzji byli już w przeszłości karani, a obywatel Litwy jest osobą niekaraną.

Page generated in 0.0316 seconds.