Z ostatniej chwili

Wyrok w sprawie przejechania mężczyzny leżącego na jezdni przy ul. 7 Kamienic

2019-03-20 14:34:09 informacje
img

Sąd Rejonowy w Częstochowie wydał wyrok w sprawie przeciwko Karolinie B., dotyczący spowodowania w stanie nietrzeźwości śmiertelnego wypadku drogowego. Skazał oskarżoną na 3 lata pozbawienia wolności. Ponadto orzekł wobec niej dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów i zasądził 10.000 zł nawiązki na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Jak informuje prok. Tomasz Ozimek, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, w mowie końcowej prokurator wnosił o wymierzenie oskarżonej 6 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ, która w tej sprawie skierowała akt oskarżenia, złoży wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku (tzw. zapowiedź apelacji).
W toku śledztwa ustalono, że 2 kwietnia 2018 r. około godz. 1.40 Karolina B. jechała  osobowym fordem fusion ulicą 7 Kamienic. W tym samym czasie z przeciwnego kierunku jechał  audi. Gdy kierujący audi zauważył, że na ulicy leży człowiek, zaczął mrugać światłami, aby zwrócić na to uwagę kierowcy forda. Pomimo sygnałów świetlnych Karolina B. nie zwolniła jednak i przejechała po leżącym na ziemi mężczyźnie, a następnie odjechała z miejsca wypadku. Widząc opisane zdarzenie, kierujący audi zawrócił i podjął pościg za fordem. Karolina B. zatrzymała pojazd dopiero, gdy kierowca audi zajechał jej drogę. Na skutek interwencji kierowcy audi Karolina B. zdecydowała się wrócić na miejsce wypadku. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu pobliskiej restauracji.
Przejechany mężczyzna, który znajdował się pod znacznym wpływem alkoholu, doznał na skutek zdarzenia obrażeń wielonarządowych, w wyniku których zmarł po przewiezieniu do szpitala.
Na podstawie przeprowadzonych badań toksykologicznych ustalono, że w chwili wypadku Karolina B. znajdowała się w stanie nietrzeźwości, gdyż w jej organizmie stwierdzono około 0,6 promila alkoholu. Ponadto we krwi oskarżonej ujawniono lekarstwo, znajdujące się w wykazie substancji psychotropowych ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Powołany w sprawie biegły z zakresu ruchu drogowego uznał, że przyczyną wypadku drogowego było niewłaściwe obserwowanie przedpola jazdy przez kierującą fordem. Stwierdził też, że Karolina B. mogła uniknąć wypadku, zatrzymując się przed leżącym człowiekiem lub omijając go.
W śledztwie prokurator przedstawił Karolinie B. zarzut spowodowania w stanie nietrzeźwości i pod wpływem środka odurzającego śmiertelnego wypadku drogowego oraz ucieczki z miejsca zdarzenia. 
Przesłuchana w charakterze podejrzanego Karolina B. częściowo przyznała się do zarzucanego jej przestępstwa, nie kwestionując swojego udziału w zdarzeniu. Nie przyznała się jednak do prowadzenia pojazdu pod wpływem środka odurzającego oraz ucieczki z miejsca wypadku.
Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie 4 kwietnia 2018 r. zastosował wobec Karoliny B. tymczasowe aresztowanie. Na skutek złożonego zażalenia Sąd Okręgowy w Częstochowie zastrzegł, że tymczasowe aresztowanie ulegnie zmianie na poręczenie majątkowe po wpłacie kwoty 20.000 zł. Karolina B. została zwolniona 26 kwietnia 2018 r. po wpłaceniu poręczenia majątkowego.
Karolina B. nie była w przeszłości karana.
Za spowodowanie wypadku drogowego, którego następstwem jest śmierć osoby lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, jeżeli sprawca znajdował się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo zbiegł z miejsca zdarzenia, grozi od 2 do 12 lat pozbawienia wolności.

Page generated in 0.0341 seconds.