Z ostatniej chwili

Wystawa prac Cecylii Szerszeń

2018-04-27 12:18:35 informacje
img

Wystawa prac Cecylii Szerszeń "Rozważna i romantyczna" zorganizowana w 50-lecie twóczości autorki będzie pokazywana w Pawilonie Wystawowym w Parku Staszica - informuje Muzeum Częstochowskie. Otwarcie dziś, w piątek 27 kwietnia o godz. 17.00.
Cecylia Szerszeń ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie oraz studia w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, gdzie uczyła się malarstwa w pracowniach prof. Hipolita Polańskiego i prof. Tadeusz Brzozowskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 1969 r. Uprawia malarstwo sztalugowe, tworząc w technice olejnej, akwarelowej i pastelowej. Ulubionym tematem malarki jest pejzaż. Wielokrotnie uczestniczyła w ogólnopolskich plenerach malarskich (m.in. w Kazimierzu Dolnym, Zakopanem, Wiśle, Baranowie, a także w kolejnych edycjach pleneru "Jurajska Jesień" oraz Pleneru Miejskiego organizowanego przez Częstochowski Okręg Związku Polskich Artystów Plastyków), a jej prace prezentowano na ponad 200 wystawach indywidualnych i zbiorowych. Artystka należy do Częstochowskiego Okręgu ZPAP, czynnie uczestnicząc w pracach związku oraz biorąc udział w plenerach i wystawach środowiskowych. Obrazy Cecylii Szerszeń znajdują się w zbiorach Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum w Ciechanowie, Muzeum w Siemianowicach, Muzeum w Lesznie, Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu, BWA w Sandomierzu, w Urzędzie Miasta Częstochowy oraz w zbiorach watykańskich. Znacząca część prac znajduje się w zbiorach kolekcjonerów prywatnych w kraju i za granicą. 
Artystka wielokrotnie przekazywała swoje obrazy na aukcje charytatywne na rzecz szkół czy szpitali i na aukcje wspierające rozwój kultury. 
Cecylia Szerszeń jest laureatką wielu wyróżnień oraz nagród, m.in. w Ogólnopolskim Olimpijskim Konkursie Sztuki (Warszawa, 1980) oraz na Międzynarodowej Wystawie Sztuka w Obronie Środowiska (Warszawa, 1989). Otrzymała też nagrody Wojewody Częstochowskiego, Prezydenta Częstochowy oraz prestiżowe odznaczenie – srebrny medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS nadawany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006).

Page generated in 0.0295 seconds.