Z ostatniej chwili

Wyzwania pierwszoklasisty

2018-10-12 15:01:10 informacje
img

Moment, kiedy młody człowiek z przedszkolaka staje się uczniem, zapada w pamięć na całe życie. Pierwszy miesiąc szkoły już za nami, pierwszoklasista ma szereg nowych wyzwań, nie tylko tych związanych z nauką. Jak rodzice i wychowawcy mogą pomóc najmłodszym w pierwszych krokach do samodzielności, tak by nowa sytuacja była dla niego jak najmniej stresująca?
Skupienie i koncentracja, zdolność do zapamiętania nowego materiału i kreatywność w radzeniu sobie z nowymi obowiązkami – to zadania, jakie stawia przed pierwszakami rozpoczęcie nauki. Ćwiczenie i rozwijanie tych cech jest niezbędne, nie tylko by poradzili sobie w szkole. Na najmłodszych uczniów czekają też inne wyzwania, w których mogą okazać się one przydatne, np. samodzielne pokonywanie drogi do szkoły, pierwsze pobyty w domu bez rodziców czy surfowanie po Internecie, w którym nie każdy jest przyjacielem. Ważne, żeby dziecko wiedziało, jak uniknąć niebezpieczeństwa w tych codziennych sytuacjach lub jak zachować się, gdy ono już się pojawi.
* Dochodzą obowiązki, ale zabawa pozostaje
W naturze najmłodszych leży potrzeba zabawy i odkrywania świata. Dlatego zamiast całkowicie z nich rezygnować, warto rozsądnie pogodzić zabawę i nowe obowiązki ucznia. Zabawa pobudza także kreatywność, która z kolei pomaga w rozwiązywaniu wielu problemów młodego człowieka.
Anna Słaboń, psycholog, dyplomowany coach i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka mówi: – Dziecięca zabawa z natury jest pełna kreatywności i fantazji. Dziecko, które właśnie rozpoczęło przygodę z edukacją szkolną, ma przed sobą wiele wyzwań związanych z nauką w zupełnie nowych warunkach. Tym bardziej warto pamiętać, by w codziennym rytmie dziecka znalazł się czas na swobodną zabawę – niekierowaną przez dorosłego, mimo że dorosły zaproszony przez dziecko jak najbardziej może w niej uczestniczyć. Zapewni to przestrzeń, służącą budowaniu lepszej równowagi w życiu emocjonalnym dziecka. W zabawie dzieci „przerabiają” różne sytuacje z codziennego życia. To pozwala im odzyskać energię do podejmowania wyzwań, które w szkole stają się codziennością.
* Chwila wytchnienia
Koncentracja i zapamiętywanie nowej wiedzy to jedne z najtrudniejszych wyzwań pierwszoklasisty. Dziecku przyzwyczajonemu do aktywności prawie bez ograniczeń 45 minut siedzenia w czasie lekcji może się bardzo dłużyć, a jeden szkolny dzień może dostarczyć wielu emocji.
- Po powrocie ze szkoły dzieci z reguły są zmęczone i potrzebują chwili wytchnienia - uważa Anna Słaboń, psycholog, dyplomowany coach i ekspert współpracujący z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka. - Nie bez powodu porównuje się dziecięce chodzenie do szkoły z pracą dorosłych – to jest ich praca. Obecnie coraz więcej dorosłych zdaje sobie sprawę, ile od dzieci wymaga bycie w szkole: umiejętności skupienia uwagi, zapamiętania, ale także odnalezienia się w nowej grupie rówieśniczej, budowania relacji z dziećmi i nowymi dorosłymi, radzenia sobie z konfliktami itp. Warto obserwować dziecko i pozostawać czujnym – bo choć wypytywanie dziecka o to, jak było w szkole, zwykle nie sprawdza się najlepiej, bo dzieci z reguły nie chcą odpowiadać, to zachowanie dziecka wiele nam powie. Dlatego warto zadbać, by w codziennym rytmie znalazł się czas na odpoczynek, zabawę, ruch i przysłowiowe „ładowanie baterii”. Wypoczęty umysł zupełnie inaczej przyswaja.
* Ważna rola – rozmowa i dobry przykład
Rodzice pełnią w prawidłowym rozwoju dziecka bardzo ważną rolę. Codzienna rozmowa z nim – o tym, co go niepokoi, co cieszy, a co sprawia problem, nie tylko buduje więzi, ale też pozwala uporać się z trudnymi sytuacjami. Warto też, aby dorośli dawali dobry przykład – pokazywali najmłodszym świat swoich pasji i zainteresowań, pozwalali im zadawać pytania i odpowiadali na nie w sposób dostosowany do wieku dziecka. Pobudzanie wyobraźni i ciekawości dzieci rozwinie ich kreatywność, otworzy na otaczający je świat i nowe doświadczenia.
W momencie rozpoczęcia nauki, oprócz rodziców, ważną rolę w kształtowaniu małego człowieka zaczynają też pełnić nauczyciele. Często stają się dla pierwszoklasistów autorytetami. Dlatego warto, by także angażowali się w proces, który pomoże dziecku sprawnie przyswoić nową wiedzę i zmierzyć się z nowymi wyzwaniami. Mogą im w tym pomóc materiały ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej Akademia Bezpiecznego Puchatka. Akcja uczy pierwszoklasistów samodzielności i dokonywania mądrych wyborów w sytuacjach, które mogą stać się potencjalnie niebezpieczne. Dodatkowo przygotowane scenariusze zawierają też ćwiczenia, które wspierają koncentrację, pamięć oraz rozwijają kreatywność. Dzięki temu udział w Akademii, obok nauki czytania i pisania, staje się równie ważnym elementem edukacji najmłodszych.
*
Rodzicu – sprawdź, czy twoje dziecko wie, jak poradzić sobie w ryzykownej sytuacji:
Zosia wymienia się wiadomościami przez Internet z osobą podającą się za Kasię. Nie zna jej poza Internetem. Dostaje od Kasi wiadomość o treści: „Hej, bardzo dobrze mi się z Tobą rozmawia. Chciałabym się z Tobą spotkać. Podaj mi swój adres, to Cię odwiedzę”. Jak dziecko powinno zareagować?
Na to i inne podobne pytania dzieci biorące udział w Akademii Bezpiecznego Puchatka odpowiadają w ramach zajęć. Warto pamiętać, że do bezpłatnego udziału w akcji wciąż może zgłosić się każda szkoła podstawowa w Polsce. Wystarczy, że nauczyciel lub dyrektor wypełni formularz na stronie www.akademiapuchatka.pl
*
O Programie
„Akademia Bezpiecznego Puchatka” to największy w Polsce program edukacyjny o tematyce bezpieczeństwa adresowany do I klas szkół podstawowych w całej Polsce. Organizowany jest od 10 lat przez markę Puchatek, we współpracy z Wydziałem Profilaktyki Społecznej Biura Prewencji KGP oraz Wydziałem Nadzoru i Profilaktyki Biura Ruchu KGP. Patronami Honorowymi akcji są Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Do tej pory w programie wzięło udział łącznie około 2.000.000 dzieci. Szczegóły na www.akademiapuchatka.pl

Page generated in 0.0649 seconds.