Z ostatniej chwili

Wzruszający pokaz na jubileusz stulatki

2024-06-20 13:18:00 informacje
img

Dobiegający końca rok szkolny uczniom, nauczycielom i pracownikom Szkoły Podstawowej nr 21 w Częstochowie na długo zapadnie w pamięci. Zapewne z uśmiechem i sentymentem wspominać go też będą rodzice dzieci uczących się w tej podstawówce oraz byli wychowankowie, nauczyciele i pracownicy tej szkoły. 

A wszystko za sprawą artystycznego wydarzenia, do którego przez kilka miesięcy przygotowywała się społeczność SP 21 z dzielnicy Stradom. Wydarzenia mającego podkreślić rangę jubileuszu 100 lat pracy dydaktycznej tej szkoły podstawowej. Nazwać to wydarzenie szkolną akademią, to umniejszyć jej rangę. Była to przygotowana specjalnie inscenizacja. Choć bardzo mocno rozbudowana, to tworząca zwartą całość, której każdy element był dobrze przemyślany. Każda część scenicznej układanki wynikała z poprzedniej. Na inscenizację złożyły się popisy wokalne, taneczne, muzyczne, recytacje wierszy. A na zainstalowanym w tle występujących ekranie wyświetlane były zdjęcia historycznych dokumentów z życia placówki. Można było obejrzeć nie tylko fotografie pierwszych nauczycieli i uczniów tej szkoły. Pokazany został dokument poświadczający powołanie powszechnej szkoły w osadzie Stradom. Przybyli na uroczystość byli nauczyciele, uczniowie tej placówki być może zobaczyli na ekranie siebie lub koleżanki, kolegów z lat szkolnej nauki. 

Choć od tamtej inscenizacji minął ponad miesiąc, a występujący w niej uczniowie zapewne zapomnieli o tremie przed publicznym występem, poprosiłem kilkoro z nich o spotkanie. Myślę, że nie tylko mnie, autorowi tekstu, lecz i wielu osobom spośród publiczności ich obecność w inscenizacji przyniosła wzruszenie.

– To zaszczyt być uczniem prezentującym sztandar szkoły. Bo sztandar to znak szkoły. Sztandar to jej historia – mówi Daniel Norberciak, uczeń klasy VIII A, chorąży pocztu sztandarowego.

– To wyróżnienie – dodaje Natasza Kalota, uczennica klasy VIII A, która wspólnie z koleżanką z klasy, Mają Wierzejską, stanowiły asystę w poczcie sztandarowym.

– Gdy dowiedziałem się, że mam być doboszem, chciałem i wiedziałem, że muszę zagrać bez pomyłki – wspomina Michał Mizera, uczeń klasy V A.

Sztandar tej częstochowskiej podstawówki doświadczył różnych historycznych zmian. Zabrano mu imię pierwszego patrona szkoły, księdza Stanisława Konarskiego. Zastąpiono imieniem Lucjana Szenwalda w czasach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, by na powrót wraz z ustrojową przemianą w naszym kraju przywrócić szkole oraz jej Sztandarowi imię ks. Stanisława Konarskiego. Taki kraj.

„Taki kraj” to też tytuł piosenki. Piosenka powstała w 1988 r. do filmu „Męskie sprawy” Jana Kidawy-Błońskiego opowiadającego o miesiącach poprzedzających wybuch powstania wielkopolskiego. W filmie piosenkę śpiewała Ludmiła Warzecha, aktorka i piosenkarka. W inscenizacji uświetniającej jubileusz 100-lecia działalności Szkoły Podstawowej nr 21 z dużym przejęciem, zaangażowaniem zaprezentowała ją Hanna Putur z klasy III B.

– Kraj, Polska jest dla mnie bardzo ważna. Mieszkam tutaj od najmłodszych lat. Lubię śpiewać. Pierwszy raz śpiewałam taką poważną piosenkę, bo zawsze śpiewałam wesołe – mówi Hania Putur. – Dla kraju warto robić dużo – dodaje.

Jeremi Banasiak, uczeń klasy VII A wystąpił z wierszem „Niewola” Kornela Filipowicza. Wiersz wymownie opowiada o wolności, jej utracie i odzyskiwaniu. A czym jest wolność zdaniem Jeremiego?

– Nie można dać sobie ograniczyć wolności za super auto, czy dom z basenem. Być człowiekiem wolnym jest piękne. Wolność jest czymś pięknym – odpowiada J. Banasiak.

Szkolna inscenizacja dla upamiętnienia 100. rocznicy powstania SP 21 powstała w oparciu o scenariusz Joanny Otto, nauczycielki języka polskiego i wicedyrektorki szkoły oraz Iwony Walczak, bibliotekarki. Nie byłoby tego wydarzenia gdyby nie Renata Krystek, dyrektorka szkoły, inicjatorka organizacji jubileuszowej inscenizacji i towarzyszących jej okazjonalnych wystaw szkolnych dokumentów, historycznych świadectw, uczniowskich pamiętników czy klasowych zdjęć. W organizację inscenizacji, jej przebieg, przygotowanie uczniów włączyło się całe grono pedagogiczne. Dzięki ich wspólnym wysiłkom byli uczniowie, nauczyciele obejrzeli piękny, budzący uśmiech a czasem wzruszenie pokaz umiejętności dzisiejszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 21.

Tekst i zdjęcia: Waldemar Jabłczyński

Na zdjęciach:

Poczet sztandarowy: Michał Mizera, Maja Wierzejska, Daniel Norberciak, Natasza Kalota

Hanna Putur śpiewająca piosenkę "Taki kraj"

Zdjęcie zbiorowe:

Na pierwszym planie Renata Krystek, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 21 a tuż za nią uczestniczący w inscenizacji uczniowie  

Page generated in 0.0164 seconds.