Z ostatniej chwili

XVIII-wieczny piknik w Parku Staszica

2018-05-04 13:20:29 informacje
img

W samo południe przed ratuszem na placu Biegańskiego w sobotę 5 maja zbiorą się mieszczanie i oddział Garnizonu Fortecy Częstochowskiej. Będą czekać na Stanisława Małachowskiego, który ma przekazać informacje ważne dla Rzeczypospolitej... - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Tak rozpocznie się kolejna edycja XVIII-wiecznego pikniku w Parku Staszica, organizowanego przez Garnizon Fortecy Częstochowskiej, który w tym roku zbiega się z obchodami 100-lecia niepodległości i otwiera cykl czterech scen historycznych wyreżyserowanych przez Konrada Chęcińskiego we współpracy z Teatrem im. Adama Mickiewicza.
Jak co roku rekonstruktorzy zapraszają do wspólnego przeniesienia się w niesamowity wiek XVIII z pięknymi strojami, koncertem barokowej muzyki i pokazem sztuki wojennej w wykonaniu żołnierzy Garnizonu. Otwarta i ciekawa formuła wydarzenia, podczas którego nie zabraknie wielu ciekawych informacji o Polsce sprzed ponad dwóch wieków, gier i zabaw sprawia, że udział w pikniku to bardzo dobra propozycja na majowy weekend.
Garnizon Fortecy Częstochowskiej jest grupą rekonstruktorów, która od kilku lat dynamicznie się rozwija, zarażając swoją pasją do historii coraz więcej osób z całej Polski. Są otwarci na każdego, kto chciałby do nich dołączyć, ich działalność to nie tylko budzące emocje bitwy ale również bale urządzane w pałacach. Najbliższą okazją, żeby ich poznać, będzie właśnie sobotni piknik w Parku Staszica przy fontannie, który swoje uroczyste otwarcie będzie miał o godzinie 12.00 przed ratuszem na pl. Biegańskiego.
XVIII-wieczne spotkanie organizowane jest przy współpracy Urzędu Miasta Częstochowy, pod patronatem częstochowskiego Oddziału  Polskiego Towarzystwa Historycznego.
Fot. Lesław Mikołaj Ataniel

Page generated in 0.0881 seconds.